Bratislava 27. decembra 2019 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)

Slovenské divadlo v nadchádzajúcom roku jubiluje. Jeho významné výročia pripomenie séria akcií pod hlavičkou Rok slovenského divadla 2020. Celoročný celoslovenský projekt prinesie rôzne divadelné inscenácie, výstavy a iné podujatia zamerané na slovenské divadlo

Ilustračné foto

Rok slovenského divadla upozorní na viaceré výročia, ktoré v roku 2020 oslávi slovenské divadelníctvo. Oslavovať sa bude 100. výročie založenia Slovenského národného divadla a jeho prvá premiéra 1. marca 1920. Vznik národného divadla totiž znamenal vznik slovenského profesionálneho divadla. V roku 2020 si zároveň nielen divadelníci pripomenú 190. výročie uvedenia prvého ochotníckeho predstavenia na území Slovenska, a to v Liptovskom Mikuláši 22. augusta 1830.

Tak ako každý rok, aj na rok 2020 pripadnú okrúhle výročia viacerých osobností, ktoré ovplyvnili vývoj slovenskej divadelnej kultúry. Sté výročie narodenia bude mať v roku 2020 napríklad dramatik Peter Karvaš, scénograf Ladislav Vychodil, herci Viliam Záborský a Ctibor Filčík či zakladateľka slovenskej baletnej pedagogiky Eva Jaczová. Aktivity k oslavám spomínaných výročí sa uskutočnia od 1. januára do 31. decembra 2020.

Vláda vyhlásila nadchádzajúci rok 2020 za Rok slovenského divadla na návrh ministerstva kultúry v novembri 2018. Jeho program pripravujú divadlá a kultúrne inštitúcie na celom Slovensku, stojí však na ôsmich hlavných projektoch. Patrí medzi ne rozsiahla výstava Divadelné storočie: stopy a postoje, ktorá sa od konca februára do začiatku októbra uskutoční na Bratislavskom hrade. Po Slovensku a tiež po zahraničí bude putovať dokumentačná výstava nazvaná theatre.sk. O slovenskom divadle sa špeciálne bude hovoriť na Svetovom kongrese a konferencii Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov počas festivalu Nová dráma/New Drama 2020 v Bratislave.

Divadelný ústav vydá publikáciu Dejiny slovenského divadla II. (1949 – 2000). Slovenské národné divadlo v spolupráci s vydavateľstvom Slovart avizuje knihu 100 rokov SND a svoju storočnicu oslávi SND aj galavečerom 1. marca 2020. Národné osvetové centrum rozšíri v auguste program 98. ročníka prehliadky neprofesionálneho divadla Scénická žatva v Martine. Zároveň v spolupráci s Liptovským kultúrnym strediskom oslávi Národné osvetové centrum viacerými akciami 190. výročie vzniku slovenského ochotníckeho divadla. Aktuálnu ponuku všetkých programov k Roku slovenského divadla si možno pozrieť na webstránke Rokdivadla.sk.

Rok divadla propaguje šestica osobností slovenskej scény – herečka a dlhoročná členka Činohry SND Emília Vášáryová, režisér, herec a zakladateľ Radošinského naivného divadla Stanislav Štepka, operná speváčka Jolana Fogašová, herečka Gabriela Mihalčínová Marcinková, prvá sólistka Viedenského štátneho baletu Nina Poláková a prvý sólista Viedenského štátneho baletu Roman Lazík.

Ministerstvo kultúry poverilo prípravou Roka slovenského divadla tri inštitúcie, Divadelný ústav, SND a Národné osvetové centrum. Slovenské národné divadlo sa zameria na divadelné aktivity. Divadelný ústav sa venuje podujatiam profesionálneho divadla na celom Slovensku a smerom k zahraničiu. Národné osvetové centrum koordinuje akcie neprofesionálneho divadla a osvetových stredísk.

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj