Aj pohľad na stránky novín posledný týždeň v roku vyvoláva trochu znepokojujúci dojem: zdá sa nám to, alebo bol rok 2016 pre ľudí zo šoubiznisu naozaj tak rizikový?

Svetu budú od tohto roka veľmi citeľne chýbať spisovateľ Umberto Eco, architektka Zaha Hadid, hudobníci David Bowie či Leonard Cohen alebo režisér Andrzej Wajda. Isteže každý rok zomierajú slávni ľudia, ale nebolo ich tento rok naozaj nejako podozrivo veľa?

Takúto otázku si položila aj britská BBC a pristúpila k problému vedecky. Problém sa rozhdola skúmať už zjari, kedy sa príval správ o úmrtí slávnych osobností zdal naozaj enormný.

Redaktor BBC Nick Serpell, ktorý sa špecializuje na nekrológy, preto vytvoril porovnávací graf počtu úmrtí celebrít v období január až marec v posledných štyroch rokoch. Zobrazuje sa v ňom počet vopred pripravených a potom zverejnených nekrológov (pripravený nekrológ je akosi známkou toho, že dotyčná osobnosť bola naozaj slávna).

A výsledok vyzeral skutočne dramaticky: od päť takých nekrológov v roku 2012 vystúpal ich počet postupne až k povážlivým dvadsiatim štyrom v tomto roku! V roku 2016 sa počet zjari zosnulých celebrít oproti roku 2015 zdvojnásobil a oproti roku 2012 dokonca takmer päťnásobne zvýšil. To sú aj pri všetkej neštandardnosti použitých štatistických metód pomerne sugestívne údaje.

Panika nie je nutná

V polovici decembra sa BBC k prieskumu zodpovedne vrátila. A tentoraz priniesla skôr upokojujúcu správu: úvod roka 2016 síce vysoko prevýšil doterajšie zvyklosti, nasledujúce mesiace sa však už oveľa viac priblížili bežnému priemeru.

„Posledných šesť mesiacov tohto roka bolo v zásade v súlade s poslednými mesiacmi predchádzajúcich štyroch alebo piatich rokov,“ hlásil Nick Serpell minulý týždeň.

Celkovo si tak podľa neho rok 2016 oproti roku 2015 pohoršil „len“ o 30 percent. Táto relatívne upokojujúce správa však vyšla ešte pred úmrtím hudobníka Georgea Michaela, herečky Carrie Fisherovej a jej matky Debbie Reynoldsovej …

Nekrológy budeme vídať častejšie

Pre celú záležitosť v každom prípade existuje celkom racionálne a prijateľné, aj keď tiež nijako radostné vysvetlenie.

Podľa Serpella nie je nárast počtu nekrológov slávnych osobností nijako zvlášť prekvapujúce vzhľadom k tomu, že sa nachádzame polstoročie od rozmachu televízneho vysielania a popkultúry, ktoré značne mnohým ľuďom dopomohli k svetovej sláve.

A táto generácia teraz odchádza. „Budete si musieť na častejšie nekrológy celebrít zvyknúť,“ uzatvára BBC svoju úvahu. A platí to do budúcna samozrejme nielen pre jej publikum.