Moskva 26. marca 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Alexander Zemlianichenko)
 

Rusko má záujem o účasť vo výstavbe medzinárodnej mesačnej stanice, ale chcelo by ju postaviť nie na obežnej dráhe, ale na mesačnom povrchu, povedal novinárom riaditeľ Roskosmosu Dmitrij Rogozin

Na snímke Dmitrij Rogozin

Podľa jeho slov sa vývoj rakety superťažkej triedy, ktorá bude potrebná na osvojenie Mesiaca, koná práve s ohľadom na pristátie na povrchu prirodzenej družice Zeme.
Roskosmos požaduje po novej rakete, aby dokázala dopraviť na nízku obežnú dráhu okolo Zeme 27 ton nákladu, čo má stačiť, aby sa k Mesiacu vydala nielen pilotovaná loď, ale aj vzletový a pristávací modul.
Nezaujíma nás ani tak obežná dráha, čiže projekt Gateway, ako najskôr výstavba buď národnej, ale lepšie by bolo medzinárodnej, vedeckej navštevovanej základne, dodal Rogozin.
Medzinárodní partneri sa dohovárajú na podrobnostiach projektu budúcej navštevovanej stanice na obežnej dráhe okolo Mesiaca. Projekt názov Gateway.
Za predchádzajúceho šéfa Roskosmosu Igora Komarova bola podpísaná dohoda o spolupráci na výstavbe tejto stanice. Ale nový generálny riaditeľ kozmického úradu Rogozin neskôr vyhlásil, že si Rusko nemôže dovoliť vedľajšiu úlohu vo výstavbe stanice. Podľa údajov zahraničných médií sa Rusko nezúčastnilo poslednej schôdze účastníkov budúcej mesačnej stanice.
V Rusku zároveň vzniká nový vlastný lunárny projekt. Prvú veľkú poradu na túto tému zvolala Vedeckotechnická rada Roskosmosu spolu s Ruskou akadémiou vied 28. novembra 2018. Očakáva sa, že sa do konca jari konať zasadnutie Bezpečnostnej rady RF, na ktorom bude prijatá nová redakcia Základov štátnej politiky v kozmickej činnosti. Zmeny v tomto dokumente boli potrebné v súvislosti s ambicióznymi plánmi ohľadom Mesiaca.
 

Príspevok Rogozin: Rusko nechce postaviť stanicu na obežnej dráhe, ale na povrchu Mesiaca zobrazený najskôr Hlavné správy.