Rodiny Porscheovcov a Piechovcov nebudú obsadzovať manažérske funkcie

Stuttgart 8. apríla 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Michael Probst)

Rodiny Porscheovcov a Piechovcov sa aj v budúcnosti sústredia na úlohu najväčších akcionárov a členov dozornej rady koncernu Volkswagen.

Príbuzní môže vstúpiť do manažmentu najväčšej európskej automobilky len so 100-percentným súhlasom celej rodiny, no aj to len teoreticky, povedal pre Frankfurter Allgemeine Zeitung hovorca rodín Wolfgang Porsche. Jeho synovec Hans Michel Piech dodal, že majú dobré skúsenosti s externými manažérmi.

Ilustračné foto

Posledným členom klanu v kresle výkonného riaditeľa bol Ferdinand Piech, ktorý v roku 2002 prestúpil do dozornej rady, kde v súčasnosti zasadajú členovia oboch rodín. V roku 2002 ešte nemal holding Porsche SE žiadny vplyv na VW, dnes zastrešuje zhruba 52 % hlasovacích práv, keď Ferdinand Piech po rodinných sporoch predal príbuzným svoj akciový balík.

Averzia automobilového klanu k obsadzovaniu výkonných funkcií svojimi rodinnými príslušníkmi má dlhú tradíciu. Potomkovia zakladateľa automobilky Porsche AG, Ferdinanda Porscheho, riadili firmu až do roku 1972. Rodina však bola vtedy rozhádaná, preto sa rozhodla urobiť hrubú čiaru a manažérske posty obsadzovať “externistami”. V súčasnosti je Porsche AG dcérou koncernu a holding Porsche SE zastrešuje VW.

Hlavné Správy

Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.