Rodiny francúzskych džihádistov žalujú Francúzsko za porušovanie ľudských práv

Paríž 18. januára 2018 (HSP/Le Figaro/Foto:TASR/AP/Muhammed Muheisen)

Rodiny francúzskych džihádistov, ktorí odišli do Sýrie bojovať po boku IS a ktorí boli zajatí kurdskými silami počas ústupu Islamskeho štátu, žalujú Francúzsko za porušovanie ich ľudských práv.
Ilustračné foto

Sťažnosť na Francúzsko podali v stredu štyria advokáti zastupujúci rodiny džihádistov. Podstatou sporu je požiadavka ich klientov, aby boli repatriovaní do vlasti, ktorú sa však dobrovoľne rozhodli opustiť a bojovať proti nej. Prípad sa týka najmä žien, ktorých príbehy sa navzájom veľmi podobajú: sú to mladé ženy, ktoré odišli do Sýrie viesť džihád, tu porodili deti a v súčasnosti sú zadržiavané ako vojnové zajatkyne. Ženy si prajú vrátiť sa do Francúzska a byť súdené francúzskym tribunálom, než čeliť procesu v Sýrii.
Advokáti rodín vyčítajú Francúzsku odmietnutie repatriácie, namiesto toho, aby im bol zabezpečený spravodlivý súdny proces vo Francúzsku, čim sa podľa nich štát dopúšťa neposkytnutia pomoci osobám nachádzajúcim sa v nebezpečenstve. Týkať sa to má najmä ich malých detí.
Ministerstvo spravodlivosti pripúšťa, že k repatriácii môže dôjsť za určitých podmienok.
Marie Dosé, advokátka jednej zo žien, pre denník Le Figaro uviedla, že žaloba bola nutná, aby „sa pokúsili prebrať štát z letargie.“ Letargiu podľa Dosé predstavuje ponechanie džihádistiek v rukách neexistujúceho štátu (kurdské oblasti, ktoré nemajú status štátu) a ktorý im nedokáže zabezpečiť spravodlivý proces.
Advokáti sa opierajú o článok trestného práva, ktorý ukladá verejnej moci povinnosť zasiahnuť, pokiaľ sa dozvie o tom, že osoba bola protiprávne zbavená slobody. Ďalší z advokátov, Martin Pradel, je presvedčený, že v tomto prípade ide skutočne o trestný čin, kedže štát vie o situácii týchto svojich občanov a o „nezákonnej a ľubovoľnej povahe zadržania žien a detí.“
Kabinet prezidenta Macrona advokátke Dosé odkázal, že je na kurdských úradoch, aby sa vyjadrili k zodpovednosti jej klientky a že Francúzsko zasiahne až v prípade, ak sa kurdské autority vzdajú trestného stíhania, alebo v prípade, že lokálne trestné stíhanie skončilo s tým, že nedošlo k trestnej zodpovednosti.
Ministerka spravodlivosti však po prvýkrát pripustila, že by mohlo dôjsť k repatriácii žien-džihádistiek, v prípade, že by lokálny proces nerešpektoval ich ľudské práva.
Katarína Hanzlíková

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)