Rím 12. marca 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Palkovič)
 
V Taliansku začal platiť nový zákon sprísňujúci sankcie za nezaočkované dieťa. Rodičom hrozí pokuta až do výšky 500 eur, ak ich dieťa očkovanie nepodstúpi. Zákon prichádza uprostred zvýšeného výskytu osýpok, podľa talianskych predstaviteľov sa však od jeho uvedenia zvýšila miera vakcinácie

Ilustračné foto

Podľa zákona musia deti podstúpiť povinné očkovania na ovčie kiahne, detskú obrnu, osýpky, mumps a rubeolu. Nezaočkované deti do šesť rokov vylúčia z jasiel a detských škôlok. Školopovinným deťom nemôžu v návšteve školy zabrániť, ich rodičia však môžu v prípade nesplnenia povinného očkovania čeliť pokutám. Posledný termín na preukázanie sa očkovaním bol po predchádzajúcich odkladoch stanovený na pondelok 11. marca. Podľa talianskej ministerky zdravotníctva Giulii Grillovej je teraz pravidlo jasné: “Žiadna vakcinácia, žiadna škola”.
Nový zákon má pomôcť zvýšeniu úrovne vakcinácie u talianskeho obyvateľstva z menej ako 80 percent na Svetovou zdravotníckou organizáciou odporúčaných 95 percent. Hranica 95 percent vakcinácie je bodom, kedy je šírenie sa choroby u obyvateľstva nepravdepodobné a chráni tak aj tých, ktorí nemôžu očkovanie podstúpiť.
 
Príspevok Rodičom detí bez očkovania hrozia v Taliansku vysoké pokuty, škôlka takéto deti nevezme zobrazený najskôr Hlavné správy.