Bratislava 27. júna 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR-Radovan Stoklasa)

Predprimárne vzdelávanie v materských školách pre päťročné deti bude povinné. Vyplýva to z novely zákona o výchove a vzdelávaní, známeho ako školský zákon, ktorú vo štvrtok schválili poslanci Národnej rady (NR) SR. Predprimárne vzdelávanie sa nebude zarátavať do povinnej školskej dochádzky

Ilustračné foto

Zmeny by mali nadobudnúť účinnosť od 1. januára 2021. Pôvodný návrh bol na september 2020, dôvodom posunutia účinnosti je podľa predkladateľov z koalície najmä dobudovanie potrebných kapacít v materských školách a zabezpečenie dostatku personálu.

Schválený návrh zavádza do praxe znížené kvalifikačné predpoklady pre ľudí, ktorí budú deti vzdelávať v domácom prostredí. Pôvodne navrhované vysokoškolské pedagogické vzdelanie sa mení na stredoškolské s maturitou. Podľa slov predkladateľov sa novelou určili napríklad aj presné počty detí, ktoré môžu byť v triedach.

Novela tiež zakazuje politickú činnosť na školách a zavádza povinnosť odpisov z registra trestov pre všetkých pedagógov.

Koalícia pôvodne v novele navrhovala, aby predprimárne vzdelávanie v materských školách bolo pre päťročné deti povinné, čím chceli predĺžiť povinnú školskú dochádzku zo súčasných desať rokov na 11, pričom povinná školská dochádzka v materskej škole mala trvať jeden rok.

Ako však upozorňovala široká verejnosť, celková filozofia tohto zákona je nebezpečná, pretože štát preberá na seba autoritu, ktorú majú mať rodičia. Štát nebude zasahovať len v kritických prípadoch, kedy by boli 5-ročné deti ohrozené, ale plošne chce nahnať všetky deti do škôlok, hoci by s mnohými matky rady ostali ešte doma. Filozofia však ide ruka v ruke s bruselskou filozofiou rodovej rovnosti. Rodoví experti, ako generálna riaditeľka Oľga Pietruchová z MPSVaR, už dlhodobo podsúvajú klamstvo, že tam, kde je väčšia navštevovanosť škôlok a jaslí, viď v Škandinávii, tam majú aj vyššiu pôrodnosť. Opak je pravdou, pôrodnosť s vyššou navštevnosťou jaslí klesá a to napriek prílivu imigrantov. Rozpad rodín sa tam stupňuje.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj