Paríž 24. októbra 2017 (HSP/Foto:TASR-František Iván)

Ďalším frekventovaným menom bude zrejme Džihád
Pred niekoľkými dňami prebehla médiami informácia, že v niektorých krajinách západnej Európy s veľmi silnou moslimskou menšinou, sa najoblúbenejším chlapčenským menom u novorodencov stalo meno Mohamed.
Ilustračné foto

Teraz francúzske médiá informovali o prípade rodiny z Toulouse, ktorá sa rozhodla dať svojmu novorodenému dieťatu meno Džihád. Nie je to vôbec výnimočná situácia, nakoľko v rokoch 2011 a 2012 bolo toto „meno „ veľmi populárne a nosí ho zhruba 600 chlapcov a 200 dievčat.
Francúzsky občiansky zákonník ukladá rodičom povinnosť vybrať pre svoje dieťa meno, ktoré je „v záujme dieťaťa.“ V opačnom prípade legislatíva umožňuje súdu nevhodné meno úradne zrušiť.
Ako ukazujú hore uvedené čísla, Džihád (Jihad) ako meno pre dieťa, nebolo doteraz považované za porušenie „záujmu dieťaťa“. Magazín Marianne uvádza explicitne, že v roku 2015 súd v podobnom prípade rozhodol akceptovať meno „Jihad“.
Na rozdiel od prípadu matky z roku 2012, ktorá poslala svoje trojročné dieťa do škôlky v tričku s nápisom „Som bomba“ na prednej strane a s nápisom „ Jihad sa zrodil 11. septembra“ na chrbte. Žena bola odsúdená za trestný čin „ospravedlňovania terorizmu.“
V uvedenom prípade z Toulouse, sa dieťa narodilo 2. augusta a meno bolo zapísané na matrike. Starosta to však oznámil prokurátorovi, ktorý môže záležitosť predložiť  súdu.
Spravodajské médium Actu Tolouse kontaktovalo Toulouské centrum pre moslimskú spiritualitu (Centre Toulousain de la Spiritualité Musulmane) so žiadosťou o vyjadrenie. Spoluzakladateľ centra Abderrahmane Oumachar trvá na tom, že pôvodný význam slova džihád označuje duchovnú cestu, ale nesprávne sa prekladá ako „svätá vojna“ avšak zároveň pripúšťa, že „toto meno vyvoláva nedorozumenia, ktoré môžu brániť rozvoju dieťaťa a jeho integrácii„.
Katarína Hanzlíková

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.