Bratislava 25. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)

Rodičia by mali používať detské vysielačky na baterky. Nevzniká pri nich nebezpečenstvo skratu a možno ich nechať v blízkosti dieťaťa, riadia odborníci. Minulý týždeň totiž zraneniam podľahlo malé dieťa. To malo spať v izbe, ktorá sa zrejme vznietila od detskej vysielačky.
Ilustračné foto

“Zapnuté elektrozariadenia by sme mali nechávať bez dozoru len na nehorľavých podložkách,” povedal Milan Ivanič, operačno-technický riaditeľ z Falck Fire Services. Na možný oheň v domácnosti by človek mal byť dopredu pripravený. Treba sa zabezpečiť hasiacim sprejom, hasiacou rúškou alebo malým práškovým hasiacom prístrojom.
“Ak ich doma v čase požiaru nemáme, nemožno podliehať panike, je vylúčené manipulovať s horiacim spotrebičom, mohol by nás zasiahnuť elektrický prúd,” varuje Ivanič s tým, že v prvom rade je dôležité vypnúť poistky. Keď sa totiž preruší dodávka elektrickej energie, zariadenie prestane vo väčšine prípadov horieť. Ďalej planúť môžu len okolité plasty. Pred ohňom a dymom upozornia dymové a tepelné hlásiče.
Pri nákupe elektrospotrebičov sa treba podľa Ivaniča zamerať na certifikované výrobky schválené Európskou úniou. “Pri týchto produktoch výrobca garantuje, že majú ochranné prvky, ktoré by mali zamedziť samovznieteniu. Certifikát je súčasťou každého balenia,” uviedol. Je podľa neho samozrejmosťou vyhýbať sa “lacným čínskym produktom”.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.