Praha 21. marca 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Bullit Marquez)
 
Autor knihy Benediktova cesta a konzervatívec Rod Dreher prišiel do Prahy podporiť české vydanie svojej publikácie a zároveň pre portál Echo.cz poskytol rozhovor o témach ako je ideológia LGBTI, transgender a iné

Ilustračné foto

Dreher dáva na jednu úroveň východoeurópskych disidentov a amerických kresťanov. Na otázku, prečo to tak vníma, uviedol, že k tejto myšlienke dospel, keď v roku 2015 Najvyšší súd USA konštatoval, že zväzky osôb rovnakého pohlavia sú v súlade s ústavou. Následne mu zavolal jeden známy, americký lekár a vysvetlil mu, že jeho jeho matka je Češka, ktorá si za komunistov odsedela 6 rokov vo väzení a dnes žije v Amerike spolu s ním. Vtedy mi ten lekár ozrejmil, že v USA sa začína diať to, čo pripomína dobu, keď do Československa prišiel prvýkrát komunizmus.
Ďalší priateľ, ktorý emigroval v 60. rokoch z Maďarska do Anglicka mu priblížil, že ide o atmosféru v spoločnosti, keď môžete byť zničený za odlišný názor – ocitnete v roli nepriateľa, a môžu vám zničiť kariéru i vašu povesť.
“Deje sa to aj v konkrétnych profesiách, ako je psychológia alebo právo, kde sa agenda LGBT používa na odburinenie branže od kresťanov. Pokiaľ nepodpíšeš deklaráciu o rôznosti, nemáš šancu doštudovať. Je to čím ďalej silnejšie. Blíži sa moment, kedy sa vyznávači tradičných kresťanských hodnôt postavia pred rozhodnutie: Som ochotný trpieť za vieru? Ohroziť svoju kariéru?” vysvetľuje Dreher.
Svoje tvrdenie podložil aj na konkrétnych príkladoch: “V štáte Indiana sa prijímal zákon o náboženskej slobode, išlo o ochranu ľudí, ako je kvetinárka Barronelle Stutzmanová, ktorá s odvolaním sa na svoje svedomie odmietla dodať kvety na jednu homosexuálne svadbu. Spustila sa kampaň proti tomuto zákonu, ku kampani sa pridal veľký biznis. To bola novinka. A Republikánskej strane, ktorá na veľkom biznisu závisí, bol vytýčený smer. Nedlho potom som prednášal vo Washingtone pre kresťanov, ktorí pracujú pre republikánskych kongresmanov, nechceli sa k tej veci vôbec vyjadrovať. Majú normálne strach, aby o nich niekto nehovoril ako o bigotnych ľuďoch. Ale aspoň sa definitívne ukázalo, že veľký biznis a kresťanstvo nie sú žiadni spojenci. Rad konzervatívnych Američanov sa prebúdza a zisťuje, že táto krajina im už nepatrí. Skutočnú silu totiž nemá politika, ako si dlho mysleli, ale kultúra. A v kultúrnej prevádzke sú konzervatívni kresťania marginalizovaní. Nemajú už dokonca silu ani udržať na svojej strane vlastné deti.”
 
Komunizmus a systém včasného varovania
Preto ľudí, ktorí vyrastali v komunizme považuje za kanárikov v bani. Myslí si totiž, že v sebe majú zabudovaný systém včasného varovania pred plaziacim sa totalitarizmom. “V Amerike totalitarizmus nezavádza vláda, ale plazivo prichádza i tak,” upozornil.
Podľa Drehera bolo Trumpovo víťazstvo v prezidentských voľbách veľmi dôležité pre kresťanov. Aj keď pre konzervatívnych kresťanov nebol dobrý človek, volili ho kvôli tomu aby sa ochránili pred LGBT komunitou. “Ja sám som ho nevolil, k voľbám v roku 2016 som ani nešiel. Teraz, keď vidím, s akým nezmeneným šialenstvom sa ľavica chová, si prvýkrát začínam pripúšťať, že mu to nabudúce hodím aj ja. Pretože prezident menuje sudcov a pretože tí progresívni sudcovia sa viac a viac radikalizujú. A my potrebujeme, aby tu proti nim stáli sudcovia, ktorí ochránia náboženskú slobodu a slobodu prejavu. Tá je v mene zákazu diskriminácie LGBT ľudí čím ďalej viac pod tlakom.”
Na záver Dreher dodáva že, agenda LGBT je frontálnym útokom na tradičné pojatie sexuality a rodiny a spochybňuje základnú hranicu medzi mužom a ženou. Homosexuálne svadby, boom transgenderového hnutia, to by sa podľa neho v skutočnej kresťanskej spoločnosti nemohlo diať.
 
Príspevok Rod Dreher: Skutočnú silu nemá politika, ale kultúra, v ktorej sú konzervatívni kresťania marginalizovaní zobrazený najskôr Hlavné správy.