Bratislava 9. mája 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

Spolupráca vlády SR a Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) má mimoriadne vysokú kvalitu. Premiér Robert Fico (Smer-SD) to dnes vyhlásil po stretnutí s predsedom združenia Michalom Sýkorom a ministerkou pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabrielou Matečnou (nominantka SNS).
Na snímke premiér Robert Fico (Smer-SD)

“Je tomu tak preto, lebo dlhodobo komunikujeme a veci nezanedbávame,” zdôraznil premiér. Počas spoločného stretnutia si partneri podľa neho urobili inventúru záväzkov, ktoré spoločne prijali.
Zároveň sa stali signatármi memoranda, ktoré podpísali počas tlačovej konferencie. “Memorandum nám umožňuje nastaviť akúsi cestovnú mapu, pokiaľ ide o implementáciu významných operačných programov, ktoré zabezpečujú rozvoj vidieka,” uviedol Fico.
Na základe neho vláda SR deklaruje, že v prípade vzniku dodatočných finančných zdrojov počas implementácie Integrovaného regionálneho operačného programu a Programu rozvoja vidieka a po priebežnom napĺňaní cieľov oboch programov, vytvorí podmienky pre intenzívnejšiu implementáciu stratégií CLLD (Miestny rozvoj vedený komunitou – Community Led Local Development) až do výšky 60 miliónov eur.
Podľa ministerky podpisom memoranda vláda deklaruje vytvorenie takzvaných verejno-súkromných partnerstiev. “Musím povedať, že tieto partnerstvá sú iniciované zdola nahor, to znamená, že mestá a obce si vytvárajú svoje stratégie, kde ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR cez svoj integrovaný regionálny operačný program a program rozvoja vidieka vie podporiť takéto iniciatívy,” priblížila ministerka Matečná.
Ako ďalej uviedla, takáto cestovná mapa je veľkým záväzkom ministerstva vzhľadom na určité požiadavky združenia ZMOS, aby svoje stratégie vedeli do konca roka naplniť.
Michal Sýkora uvítal podpis memoranda, ktoré obsahuje mapu s termínmi a úlohami. “Dnes sme pokračovali v sérii rokovaní s predsedom vlády a členmi vlády o tom, ako sa riešia vecné problémy miestnej samosprávy,” vyhlásil predseda ZMOS.
Ocenil spoluprácu s vládou SR a vyzdvihol partnerský dialóg. “Z našej strany môžem povedať, že tie rokovania sú vždy vecné a hľadáme riešenia, nehľadáme výhovorky. Najväčšou hodnotou v súčasnosti je stabilita vo financovaní miestnej územnej samosprávy,” uzavrel Sýkora.
Premiér ďalej avizoval, že aj počas najbližšieho 28. snemu ZMOS-u, ktorý sa bude konať budúci týždeň, budú môcť hovoriť o naplnení dohôd. “Sú to predovšetkým dohody týkajúce sa realizácie a čerpania prostriedkov z viacerých operačných programov. Či je to operačný program rozvoja vidieka, alebo je to integrovaný operačný program, kde chceme dať jasné záväzky aj vo vzťahu k mestám, obciam, starostom a primátorom, ako sa tieto operačné programy budú vyvíjať a čo všetko chceme urobiť, aby bolo maximálne čerpanie finančných prostriedkov, aby z týchto peňazí mali mestá, obce a slovenský vidiek čo najväčší prospech,” konštatoval.
Ďalej spomenul opatrenia týkajúce sa limitov vo verejnom obstarávaní, kde sa urobil podľa neho prelomový krok zvýšenia limitu z 5000 eur na 15.000 eur. “Naďalej môžem konštatovať významnú finančnú stabilitu samosprávy,” uzavrel.