Praha 5. apríla 2018 (HSP/Sputnik/Foto: TASR/AP- Martin Meissner)
 

Česká republika tvrdí, že by nemala byť zodpovedná za Grécko a tým pádom poskytovať tejto juhoeurópskej krajine finančné záruky alebo pomoc

ilustračné foto

“Je pre nás ťažké viesť debatu o pristúpení k euru vo chvíli, kedy by sme mali automaticky po vstupe ručiť za rozhodnutie, ktorého sa nezúčastnili ani českí občania, ani českí politici,” povedal v rozhovore pre Hospodářské noviny štátny tajomník pre Európsku úniu Aleš Chmelař.

Podľa premiéra Andreja Babiša Česká republika nemôže “vážne uvažovať o prijatí eura, ak nebude jasné, ako chce eurozóna vysporiadať záväzky z minulosti a ako bude realizovať reformu, o ktorej často hovorí”.
Práve kvôli dlhom Grécka doteraz Česko nestanovilo dátum zavedenia eura. Táto dlhová kríza sa v Grécku začala odohrávať v roku 2009. Následkom bol razantný pokles HDP krajiny o viac ako štvrtinu: ešte v roku 2008 predstavoval 242 miliárd eur, ale k roku 2014 sa rovnal len 172 miliardám eur.
Zámer Európskej komisie poskytnúť krajine ďalšiu pomoc vo výške 180 miliónov eur svedčí o tom, že záchranná akcia voči Grécku pokračuje. Európska komisia dala krajine viac ako 1,5 miliardy eur na urovnanie problémov, ktoré sú spojené s humanitárnou situáciou, migráciou a ochranou vonkajších hraníc.
Existujú názory, že tie európske krajiny, ktoré budú donútené sa zbaviť vlastnej meny, absolvujú riziko, že budú navždy chytené do pasce eura.
 

Príspevok Riziká prijatia eura: Prečo teda platiť za Grécko? Česko šokuje eurozónu zobrazený najskôr Hlavné správy.