Riga 15. augusta 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)
 
Riziko, že Británia nedosiahne s Európskou úniou (EÚ) dohodu o podmienkach svojho odchodu z bloku do konca marca budúceho roka, je v súčasnosti 50 ku 50. Uviedol to v stredu v rozhovore pre britskú rozhlasovú a televíznu stanicu BBC lotyšský minister zahraničných Edgars Rinkevičs.

Na snímke lotyšský minister zahraničných vecí Edgars Rinkevičs

Do brexitu zostáva už menej ako osem mesiacov a vláda v Londýne sa musí ešte s EÚ dohodnúť na tzv. rozvode. Obe strany zároveň zintenzívnili aj prípravy na možný odchod Spojeného kráľovstva z európskeho bloku bez formálnej dohody.
BBC sa Rinkevičsa pred stretnutím s britským ministrom zahraničných vecí Jeremym Huntom spýtala, aké je podľa neho riziko, že sa nepodarí dosiahnuť dohodu do 29. marca 2019. “Úprimne, v tomto bode by som to ohodnotil 50 na 50,” odpovedal.
Hunt pricestoval na návštevu Lotyšska v rámci trojdňového turné po európskych hlavných mestách.
Britský minister už v utorok (14.8.) v Helsinkách skonštatoval, že riziko brexitu bez dohody sa zvyšuje a každý by sa mal pripraviť aj na možnosť “chaotického neriadeného brexitu”. A v Rige povedal, že by bolo “obrovskou strategickou chybou”, ak by rokovania o brexite uviazli a obom stranám sa nepodarilo dosiahnuť dohodu pred odchodom Británie z EÚ.
“Nemyslíme si, že by to bolo v záujme akejkoľvek európskej krajiny, či už v EÚ, alebo mimo nej,” vyhlásil a dodal, že čoraz viac európskych krajín “má záujem o pragmatický výsledok”.
Rokovania o brexite uviazli pre spor o tom, o aké tesné ekonomické väzby s EÚ by sa mala Británia snažiť po svojom vystúpení z bloku. To zvyšuje obavy, že sa do marca 2019 nepodarí dosiahnuť žiadnu dohodu.
 
Príspevok Rinkevičs: Riziko brexitu bez dohody je v súčasnosti 50 ku 50 zobrazený najskôr Hlavné správy.