Miláno 19. marca 2019 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP-Alastair Grant)
 
Taliansko sa chce stať súčasťou projektu Novej Hodvábnej cesty, ktorý spočíva v zdokonalení dopravného spojenia a rozšírení hospodárskej spolupráce medzi Čínou a inými krajinami

Na snímke Giuseppe Conte

Do projektu, ktorý financuje čínska vláda, sú už teraz zapojené desiatky krajín, jeho kritici však upozorňujú, že zo strany Číny ide o trik, ktorým si chce zaviazať cudzie krajiny a zvýšiť tak svoju váhu na medzinárodnej scéne. Taliansko sa má stať zo skupiny siedmich ekonomicky najrozvinutejších krajín sveta G7 (USA, Kanada, Japonsko, Veľká Británia, Nemecko, Francúzsko a Taliansko) prvou, ktorá sa do tohto čínskeho projektu zapojí.
Ako v utorok v Ríme informoval taliansky premiér Giuseppe Conte, Taliansko potvrdí vstup do projektu už počas tohtotýždňovej návštevy čínskeho premiéra Li Kche-čchianga v Ríme. Podľa Conteho Taliansko účasťou na Novej Hodvábnej ceste nijako “nespochybňuje pozíciu krajiny” ako spoľahlivého partnera v rámci EÚ a NATO. Premiér vidí v projekte iba výhody – podľa neho talianska účasť nebude ani po podpise prvých zmlúv záväzná, no otvorí talianskym firmám čínsky trh.
 
Príspevok Rím sa chce pripojiť k projektu Novej Hodvábnej cesty zobrazený najskôr Hlavné správy.