Kežmarok 23. októbra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Roman Hanc)
 
Okres Kežmarok je za posledné dva roky najúspešnejší v znižovaní miery nezamestnanosti. Okrem poklesu o deväť percent ubudlo aj viac ako 2000 ľudí, ktorí boli evidovaní ako dlhodobo nezamestnaní. V značnej miere tomu pomohol akčný plán rozvoja okresu. Uviedol to minister práce Ján Richter (Smer-SD) po skončení výjazdového rokovania vlády v Kežmarku

Na snímke minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter

„Na jednotlivé projekty, ktoré sme ponúkali cez Európsky sociálny fond, išlo do tohto okresu 12 miliónov eur. Aj to pomohlo k značnej zmiere zníženia nezamestnanosti.
Okrem toho ubudlo 2200 ľudí, ktorí boli evidovaní ako dlhodobo nezamestnaní. Viac ako tretina z nich boli Rómovia. Ukázalo sa tak, že pokiaľ majú záujem pracovať a sú pripravení splniť úlohy, ktoré sa od nich očakávajú ako od zamestnanca, môžu si vytvoriť lepšiu sociálno-ekonomickú pozíciu,” uviedol minister práce.
Predseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD) upozornil, že napriek výraznému poklesu patrí okresu Kežmarok aj naďalej druhá priečka v rámci rebríčka nezamestnanosti na Slovensku. „Preto budeme pokračovať ďalej. Z akčného plánu vyplývalo, že by sme mali vytvoriť 2000 nových pracovných miest. K 30. 9. 2018 bolo vytvorených 2027 miest, čím sa plánované číslo podarilo naplniť. K zásadnému posunu k zníženiu čísla nezamestnanosti by malo prispieť aj spustenie výroby spoločnosti Mubea. Vytvorí sa 504 nových pracovných miest,” ozrejmil premiér.
Dodal, že v súčasnosti je na veľmi dobrej úrovni aj čerpanie štrukturálnych fondov.
Pôvodný plán hovoril o tom, že do regiónu majú prísť zdroje na úrovni okolo 33,8 milióna eur, k dnešnému dňu je zazmluvnených viac ako 73 miliónov eur, čo je viac ako dvojnásobok plánovanej sumy.
Primátor Kežmarku Ján Ferenčák priblížil, že okres má ešte ďalšie problémy, ktoré otvorili aj v utorok na rokovaní vlády. „Veľkú prioritu dávame vzdelávaniu v rámci stredného školstva, kde potrebujeme vyriešiť havarijnú situáciu v školách v okrese Kežmarok, ale aj vzdelávanie komunít. V okrese sa nám však otvára nová perspektíva, a to je príchod nových investícií. Vláda nám pomohla v dobudovaní priemyselného parku, pomohla aj investorovi, aby prišiel do tohto regiónu. Okres sa dostáva do rozvoja a máme víziu, aby sme z modelu menej rozvinutých regiónov čo najskôr odišli,” zhrnul.
 
Príspevok Richter: Okres Kežmarok je najúspešnejší v znižovaní miery nezamestnanosti zobrazený najskôr Hlavné správy.