Jesenské 13. februára 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)
 
Nielen avizovaný nový investor zameraný na výrobu karavanov, ale aj vznikajúce sociálne podniky by mohli v najbližšom čase znížiť stále pomerne vysokú nezamestnanosť v okrese Rimavská Sobota. Podnikov má byť zatiaľ v regióne sedem a prácu v nich môžu nájsť najmä dlhodobo nezamestnaní, ktorých je v okrese približne 3400, čo tvorí asi 60 % všetkých nezamestnaných

Na snímke minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter

“Investor, ktorý by chcel v Rimavskej Sobote vyrábať karavany, počíta s tým, že zamestná 500 ľudí, perspektívne až 1000,” povedal na stredajšej tlačovej konferencii po rokovaní vlády SR v obci Jesenské v okrese Rimavská Sobota minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter. V sociálnych podnikoch sa počíta najskôr so zamestnávaním desiatok ľudí, čísla však po rozšírení počtu podnikov môžu dosiahnuť aj stovky.
“My sme už pred niekoľkými rokmi založili v obci podnik verejnoprospešných služieb, ktorý sa nám osvedčil. Aktuálne zamestnávame päť ľudí a ponúkame už aj služby pre obyvateľov. Títo ľudia pracujú na upratovaní obce, spravujú a udržiavajú obecné budovy, obyvateľom pomáhajú napríklad pri sezónnych poľnohospodárskych prácach,” povedal pre TASR Gabriel Mihályi, starosta obce Jesenské, ktorý tiež počíta s vytvorením sociálneho podniku.
V okrese Rimavská Sobota bola ešte v máji 2016 nezamestnanosť 25,87 %, do konca roku 2018 klesla na 16,15 % a bez práce tak bolo 6403 ľudí. Aj napriek zložitej sociálnej štruktúre obyvateľstva regiónu, keď podstatnú časť nezamestnaných tvoria Rómovia so základným alebo neúplným základným vzdelaním, počítajú predstavitelia štátu i miestnej verejnej správy s tým, že sa im nezamestnanosť podarí ešte znížiť.
 
Príspevok Richter: Dlhodobo nezamestnaní v Rimavskej Sobote môžu robiť v sociálnych podnikoch zobrazený najskôr Hlavné správy.