Bratislava 21. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto: TASR/AP- Jesus Moron)

Je veľká škoda, že debata o migračnej kríze prakticky zmizla. Práve ustanie migračnej vlny dalo celej Európskej únii priestor na nádych a diskusiu o širších konzekvenciách, čo chceme v budúcnosti s migračnou politikou robiť a ako sa k problému postaviť, keď ďalšia vlna dorazí. V relácii SVET Tu a teraz na TABLET.TV to povedal riaditeľ neziskovej organizácie Človek v ohrození Braňo Tichý
Ilustračné foto

Na Slovensku sa podľa neho téma migračnej krízy stala výbušnou počas diskusie na celoeurópskej úrovni, keď od roku 2015 do roku 2016 prichádzala migračná vlna cez balkánsku trasu a cez Stredozemné more. “Zdá sa, že politické elity nielen na Slovensku tento problém uchopili ako bezpečnostnú tému, tému hrozby, ako niečo, proti čomu je potrebné sa brániť. V momente, keď tá téma ustala a nie je sa voči čomu brániť, tak tá debata prakticky zmizla,” skonštatoval Tichý.
Téma dôvery, resp. nedôvery v spoločnosti bola jednou z ústredných tém medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet. “Za šesť dní sme, súbežne v Bratislave i v Košiciach, premietli približne 60 filmov s touto a veľmi podobnou tematikou,” uviedol Tichý na margo v poradí už 18. ročníka festivalu.
Keď sa zamýšľali nad témou tohto ročníka, bolo to v čase, keď Slovenská akadémia vied – Sociologický ústav vydali štúdiu podľa ktorej na Slovensku necelých 15 percent ľudí dokáže povedať, že dôveruje niekomu okolo seba. “To nám prišlo ako úplne neuveriteľné číslo. Situácia sa vo svete ukazuje, napriek rôznym číslam, že ten pocit nedôvery sa postupne vytráca. Mali sme potrebu nejakým spôsobom prispieť k tomu, aby sa situácia zlepšila tým, že budeme rozprávať o tom, čo sa deje vo svete a na Slovensku a že to nie je všetko tak čierne, akoby sa mohlo na prvý pohľad zdať,” povedal Tichý.
Tohtoročnými laureátmi Ceny Človeka v ohrození boli organizácia Via Iuris, študentská iniciatíva SomZA.to a advokát Peter Kubina. “Udeliť toto ocenenie sme sa vybraným laureátom rozhodli za ich odbornú, kampaňovú a aktivistickú prácu, ktorou prispeli ku zrušeniu tzv. Mečiarových amnestií a napomohli tak znovubudovať dôveru v právny štát na Slovensku,” vysvetlil Tichý.