Paríž 11. apríla 2018 (HSP/RT/Foto:TASR/AP-Steven Governo)
 
Eurocontrol, inštitúcia Európskej únie zodpovedná za letovú prevádzku nad kontinentom, vydala upozornenie “Rapid Alert” prevádzkovateľom letov vo východnom Stredomorí. Letecký úrad tak varoval pred prípadnými pripravovanými raketovými útokmi NATO do Sýrie.

Ilustračné foto

“Vzhľadom na možný začiatok leteckých útokov v Sýrii aj prostriedkami s vzduch-zem či inými riadenými strelami počas nasledujúcich 72 hodín a možnosti prerušovania rádiovej navigácie, treba brať pri plánovaní letovej prevádzky do úvahy možné riziká pre oblasť východného Stredomoria v oblasti nad Cyprom,” uviedla varovná správa.
Výstraha varuje pilotov, aby boli pripravení na konkrétne “NOTAMy” (Oznámenia leteckých dôstojníkov) týkajúce sa letových rizík a prekážok, ktoré môžu vzniknúť v nasledujúcich troch dňoch.
V pondelok americký prezident Donald Trump povedal, že “to myslí veľmi vážne” v súvislosti s vojenskou akciu proti vláde Bašára Asada po údajnom chemickom útoku v Dúme v Sýrii dňa 7. apríla. Americký prezident Trump povedal, že zásadné rozhodnutie ‘bude prijaté v priebehu nasledujúcich 24-48 hodín.”
V pondelok už došlo k leteckému útoku proti sýrskej leteckej základni v provincii Homs, hoci žiadny štát nepriznal zodpovednosť. Damask, Moskva a Teherán tvrdia, že útok bol vykonaný izraelským letectvom z libanonského vzdušného priestoru.
Rusko varovalo, že ak niektorý z jeho vojenských objektov v krajine bude zameraný, že “prijme reakčné opatrenia proti raketám i platformám, z ktorých budú rakety vystrelené.”
 
Príspevok Riadenie letovej prevádzky nad Európou vydalo 72-hodinovú výstrahu kvôli možným raketovým útokom NATO na Blízkom východe zobrazený najskôr Hlavné správy.