Bratislava 11. septembra 2018 (SITA/HSP/Foto:SITA-Diana Černáková)
 
Ministerstvo spravodlivosti SR si prenájme budovu v areáli Výskumného ústavu zváračského

Na snímke minister spravodlivosti Gábor Gál

Ministerstvo spravodlivosti SR sa presťahuje zo Župného námestia do areálu Výskumného ústavu zváračského na Račianskej ulici v Bratislave. Potvrdil to dnes na tlačovej konferencii šéf rezortu spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) s tým, že nové priestory si ministerstvo prenájme s možnosťou budúceho odkúpenia. Ministerstvo by sa malo do priestorov na Račianskej presťahovať do konca roka 2019. Nové kancelárske priestory majú rozlohu približne 10-tisíc metrov štvorcových a okrem rezortu spravodlivosti tu bude sídliť aj Centrum právnej pomoci (CPP). Rezort v súčasnosti rokuje o konkrétnej nájomnej zmluve, detaily by mali byť známe v krátkom čase.
“Ministerstvo spravodlivosti sa pri rozhodovaní o tom, ktorú budovu vybrať, obrátilo so žiadosťou o pomoc aj na Úrad pre verejné obstarávanie a Útvar hodnoty za peniaze, ktorý spadá po rezort financií. Oslovili sme v tomto procese aj tretí sektor a vyvinuli sme maximálne úsilie o transparentnosť tak, aby nebol definitívny výber spochybňovaný,” povedal dnes na brífingu Gál. Víťazná budova získala v hodnotení 90 bodov a rezort spravodlivosti neinvestuje do rekonštrukcie ani jedno euro. “My nebudeme investovať do opráv týchto priestorov. Ročný nájom predstavuje 1 420 000 eur. Chceme túto budovu odkúpiť čo najskôr,” doplnil minister.
V súčasnosti rezort sídli na Župnom námestí v Bratislave spoločne s Najvyšším súdom SR. Tieto priestory nie sú postačujúce, aj preto rezort spravodlivosti vyhlásil súťaž na novú budovu. Budova je svojím charakterom určená pre súd a žiada si aj rozsiahlu rekonštrukciu, ktorá sa nedá robiť počas prevádzky v nej. Po rekonštrukcii by v budove na Župnom námestí mal sídliť iba Najvyšší súd SR, ktorý v Bratislave využíva aj iné priestory. Súťaž o novú budovu rozbehla ešte v júli 2017 exministerka Lucia Žitňanská (Most-Híd) a prišlo do nej 11 ponúk, z ktorých deväť rezort bližšie skúmal a sedem sa následne dostalo aj do cenovej časti výberu. Vo finále sa ocitli dve budovy, ktoré vlastnia spoločnosti Penta a J&T. Jedna z nich je na bratislavskej Patrónke, druhá v mestskej časti Petržalka, v rámci komplexu Digital park. Rezort spravodlivosti následne požiadal súťažiacich, aby predložili svoje ponuky opätovne, pričom sa vo finále ocitli až štyri alternatívy.
 
Príspevok Rezort spravodlivosti sa presťahuje na Račiansku ulicu zobrazený najskôr Hlavné správy.