Bratislava 29. septembra 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

Snahy spochybniť právo Slovenska na sídlo Európskeho orgánu práce (ELA) v Bratislave eviduje aj Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR (MPSVR), avšak považuje ich za neopodstatnené. Rezort sa zároveň podľa vyjadrení pre agentúru SITA neobáva, že by agentúra nemala sídliť v našom hlavnom meste

Na snímke premiér Peter Pellegrini a minister Ján Richter

„Aj MPSVR v ostatných dňoch získalo neoficiálnou cestou túto prekvapujúcu informáciu. Zastávame názor, že údajný návrh právneho výboru EP, ktorý navrhuje predsedovi EP žalobou napadnúť rozhodnutie všetkých členských štátov EÚ o určení sídla ELA v Bratislave, nie je opodstatnený a neobstojí v právnej rovine. Preto sa na základe reálneho hodnotenia situácie ani neobávame, že by agentúra nemala sídliť v Bratislave,“ uviedol pre agentúru SITA riaditeľ tlačového a komunikačného odboru rezortu Michal Stuška.

Ministerstvo zároveň upozorňuje, že výber sídla sa uskutočnil od začiatku výhradne na základe práva EÚ, pričom samotný Európsky parlament (EP) je jeho spolutvorcom a inak to nebolo ani v prípade legislatívy zakladajúcej agentúru ELA.

„Určenie sídla agentúry EÚ podľa pravidiel vždy musí prebehnúť podľa politického rozhodnutia, na ktoré je potrebná vzájomná dohoda zástupcov vlád členských štátov. Ako je známe, v júni absolútna väčšina vlád členských štátov zahlasovala jednoznačne práve za našu Bratislavu,“ dodal Stuška.

Rezort práce zároveň verí, že situácia sa aj oficiálne na pôde hlavných európskych inštitúcii rýchlo vyrieši a už nič nespochybní víťazstvo kandidatúry Slovenska. „Procesy smerujúce k začiatku činnosti tejto, aj obsahovo dôležitej novej európskej inštitúcie, napredujú podľa plánu. Už 16. októbra sa uskutoční v Bruseli prvé slávnostné zasadnutie správnej rady ELA, na ktoré bol pozvaný aj predseda vlády SR Peter Pellegrini a minister Ján Richter,” avizuje ministerstvo práce.

O spochybňovaní práva Slovenska na sídlo ELA výborom pre právne veci EP informovala v piatok slovenská europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová. „Veľkí európski hráči plánujú spochybniť nárok Slovenska na významnú európsku agentúru. Európsky Výbor pre právne veci (JURI) schválil v stredu za zatvorenými dverami CONFIDENTIAL – TAJNÉ stanovisko, ktorým chcú spochybniť, či má Rada EÚ právo vyberať sídla európskych agentúr. Celý proces je navyše absurdný a netransparentný,“ upozornila europoslankyňa a predsedníčka Výboru pre zamestnanosť Ďuriš Nicholsonová.

Ako pokračovala, Európska agentúra práce by pritom mala svoju činnosť v Bratislave naštartovať už v priebehu tohto roku. „Rozpočet má mať zhruba 51 miliónov eur a zamestnávať až 144 zamestnancov. Pre Slovensko to bola výhra a veľká prestíž a má to byť naša jediná agentúra, na rozdiel od krajín, ktoré ich hostia hneď niekoľko,“ dodala.

Rada ministrov pre zamestnanosť, sociálnu politiku, zdravie a spotrebiteľské záležitosti 13. júna 2019 odhlasovala, že ELA bude sídliť v Bratislave. Hlavné mesto Slovenska tak zvíťazilo nad cyperskou Nikóziou, bulharskou Sofiou a lotyšskou Rigou, ktoré sa taktiež uchádzali o sídlo ELA. Sídliť má v budove na Landererovej 12 v centre Bratislavy. Pre zamestnancov agentúry vláda pripravuje asistenčnú službu, ktorá im pomôže s vybavovaním rôznych úradných záležitostí.

Minister práce Ján Richter pritom pri potvrdzovaní kandidatúry Bratislavy skonštatoval, že zavážiť pri rozhodovaní o umiestnení ELA by mohol aj fakt, že Slovensko je poslednou krajinou z veľkej vlny rozširovania únie v roku 2004, ktorá je zároveň členom eurozóny aj schengenu, bez európskej agentúry či inštitúcie na svojom území.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj