Bratislava 17. augusta 2018 (HSP/Foto:TASR-Andrej Galica)
 
Strana Spolu na štvrtkovej tlačovej konferencii oznámila, že mnohým podnikateľom hrozia podľa návrhu nového zákona domové prehliadky bez rozhodnutia súdu. Na tieto vyjadrenia zareagovalo ministerstvo, ktoré tvrdí, že Beblavý zavádza a jeho vyjadrenia považuje za pokus o zmarenie snahy vytvoriť z finančnej správy jednotnú inštitúciu s rovnakými podmienkami pre všetkých jej príslušníkov.

Na snímke poslanec NR SR Miroslav Beblavý

Ministerstvo financií uviedlo, že neplánuje rozširovať kompetencie zložkám finančnej správy  – daňovým úradom, colným úradom a Kriminálnemu úradu finančnej správy. Jednotlivé zložky získali kompetencie týkajúce sa ich oprávnení pri vzniku finančnej správy a odvtedy sa nemenili. Upozornil rezort financií v oficiálnom vyhlásení.
Rezort dodáva, že informácie, ktoré zverejnil poslanec Miroslav Beblavý nezodpovedajú skutočnosti a sú zavádzajúce. “Nový zákon, ktorý je v štádiu vyhodnocovania pripomienok, nemení a nerozširuje kompetencie príslušníkom finančnej správy. Zákon o finančnej správe prevzal doterajšie kompetenčné právomoci všetkých zložiek finančnej správy a zjednotil ich do jedného zákona, pričom v súčasnosti fungujú podľa troch kompetenčných zákonov. Medializované informácie považujeme za pokus o zmarenie snahy vytvoriť z finančnej správy jednotnú inštitúciu s rovnakými podmienkami pre všetkých jej príslušníkov.”
Podľa ministerstva nový zákon presne vymedzuje podmienky vstupu príslušníkov finančnej správy do obydlia. Príslušníci finančnej správy sú podľa návrhu zákona oprávnení vykonať prehliadku obydlia len ak sú súčasne splnené tieto podmienky: ak ide o obydlie, ktoré sa používa aj na podnikanie alebo vykonávanie inej hospodárskej činnosti; môžu tak urobiť len pri vykonávaní colného dohľadu, pri správe daní, alebo pri kontrole dodržiavania daňových predpisov alebo iných osobitných predpisov, podľa ktorých vykonávajú orgány finančnej správy svoje úlohy, a zárovň existuje dôvodné podozrenie, že sa v takomto obydlí nachádzajú osoby, tovar alebo veci podliehajúce colnému dohľadu, daňovému dozoru alebo dohľadu podľa osobitných predpisov, podľa ktorých vykonávajú orgány finančnej správy svoje úlohy.
“Prehliadku obydlia, ktoré sa používa aj na podnikanie alebo vykonávanie inej hospodárskej činnosti, možno vykonať aj pri odhaľovaní trestných činov spáchaných v súvislosti s porušením colných predpisov alebo daňových predpisov v oblasti dane z pridanej hodnoty a spotrebných daní a pri pátraní po osobách, ktoré porušili colné predpisy alebo daňové predpisy. V takom prípade však môže prehliadku vykonať len ozbrojený príslušník finančnej správy služobne zaradený na Kriminálnom úrade finančnej správy.”
Rezort ďalej uviedol, že už v súčasnosti Daňový poriadok oprávňuje zamestnanca – správcu dane – v dobe primeranej predmetu zisťovania, najmä v dobe prevádzky, na neobmedzený prístup na pozemky, do každej prevádzkovej budovy, miestnosti alebo miesta vrátane dopravných prostriedkov a prepravných obalov, k účtovným písomnostiam, záznamom a informáciám, a to aj na technických nosičoch dát, a vykonať obhliadku veci v rozsahu nevyhnutne potrebnom na dosiahnutie účelu podľa tohto zákona. Toto právo má aj ak ide o byt, ktorý daňový subjekt používa aj na podnikanie.
 

 
Beblavý v tejto súvislosti avizoval odvolávanie Kažimíra
Živnostníci alebo jednoosobové eseročky by mohli od budúceho roka čeliť domovej prehliadke od daniarov, a to aj bez povolenia súdov. Umožniť to má návrh zákona o finančnej správe z dielne Ministerstva financií. Uviedli to vo štvrtok na tlačovej konferencii zástupcovia mimoparlamentnej strana Spolu. Jej líder Miroslav Beblavý avizoval, že ak predloží minister financií Peter Kažimír (Smer-SD) návrh na vládu, požiada ostatné opozičné strany, aby mu spoločne iniciovali vyslovenie nedôvery.
“Jeden z najväčších problémov Slovenska je, že občania stratili dôveru v štát aj v jeho inštitúcie. Na to sa dá reagovať tak, že štát zrekonštruujeme a dôveru ľudí znovu získame. Alebo sa to dá urobiť tak, ako na to reaguje tento zákon, že namiesto toho si chce štát privlastniť čoraz väčšie právomoci, a to bez akejkoľvek kontroly,” vyhlásil Beblavý. Podľa jeho slov minister financií a ním menovaný prezident finančnej správy bude môcť bez kontroly ovládať finančnú správu až na úroveň oddelenia na miestnom daňovom úrade a nimi ovládaní úradníci budú mať bez kontroly kompetencie presahujúce Policajný zbor.
Prezident finančnej správy by po novom mal mať moc odvolať každého riadiaceho pracovníka aj bez udania dôvodu a na žiadne riadiace miesto nebude potrebné podľa zákona výberové konanie, ako je to v súčasnosti v dvoch tretinách finančnej správy. Vysvetľoval Beblavý. “Zákon navrhuje, aby mohlo 10.000 príslušníkov finančnej správy vstúpiť aj bez povolenia sudcu alebo iného orgánu do obydlia bytu alebo domu. Bude na to stačiť splnenie jedinej podmienky, a to že byt alebo dom sú oficiálne používané na podnikanie, alebo na inú hospodársku činnosť. Podľa návrhu by sa to mohlo stať niekoľko státisícom ľudí na Slovensku,” tvrdil Beblavý (Viac v článku).
 
 
Príspevok Rezort financií sa ohradil voči zavádzajúcim tvrdeniam Beblavého o navyšovaní kompetencií daniarov zobrazený najskôr Hlavné správy.