Režisér Menzel je po operácii mozgu v starostlivosti špecialistov

Praha 22. novembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-František Iván )

Renomovaný český filmový a divadelný režisér i herec Jiří Menzel (79) je po niekoľkohodinovej urgentnej operácii hlavy v starostlivosti špecialistov v Ústrednej vojenskej nemocnici v Prahe-Střešoviciach.
Na snímke český filmový a divadelný režisér i herec Jiří Menzel

Prominentného pacienta krátko po návrate z dovolenky previezli do nemocnice, kde sa podrobil podľa informácií TV Nova operácii mozgu. Lekári údajne zistili u režiséra zápal mozgových blán, zrejme dôsledok prechodeného zápalu stredného ucha.
Režisérovi blízki sa ešte v utorok k situácii odmietli vyjadriť. Manželka Olga podľa internetového serveru TN.cz povedala, že je to súkromná vec a vôbec sa k nej nebude vyjadrovať.
Aj hovorkyňa spomínanej nemocnice potvrdila v stredu podľa českých médií iba základné informácie, detaily o zdravotnom stave hospitalizovaného neuviedla. Pripomenula však, že v zmysle platnej legislatívy môže o zdravotnom stave pacienta informovať iba oprávnené osoby, v tomto prípade režisérovu manželku.
I Menzelových kolegov a blízkych spolupracovníkov, medzi ktorých patrí aj jeho asistentka Míla Řádová, informácie o urgentnej operácii zaskočili. Podľa asistentkiných slov sa s režisérom videli pred piatimi dňami a nič nenasvedčovalo zdravotným problémom. “Ešte sme si robili srandičky. Mal teraz naplánovaných množstvo výjazdov do zahraničia, mal preberať cenu, všetky tie akcie do konca roka musím teraz zrušiť,” uviedla Řádová pre internetové vydanie denníka Blesk.
Pražský rodák získal v roku 1966 Oscara za film Ostře sledované vlaky a ďalšiu nomináciu na prestížne ocenenie Americkej filmovej akadémie si vyslúžil v roku 1985 za komédiu Vesničko má středisková. Súčasťou jeho filmografie sú aj snímky ako napríklad trezorový film Skřivánci na niti ocenený po desaťročiach na Berlinale, Postřižiny, Na samotě u lesa alebo Obsluhoval jsem anglického krále ocenený Českým levom.
Menzel má úctyhodnú zbierku trofejí z filmových festivalov v rôznych končinách planéty – od Benátok a Berlína cez Montreal a San Francisco až po San Sebastian.
Režisér spolupracoval s viacerými známymi pražskými divadelnými scénami vrátane Vinohradského divadla alebo Činoherného klubu, ale je uznávanou veličinou aj za hranicami ČR. V Maďarsku ho poznajú i z účinkovania vo viacerých tamojších filmových produkciách i zo spolupráce s divadlom Józsefa Katonu v Budapešti.
Pedagogicky pôsobil na Britských ostrovoch. O dramatickej zmene v zdravotnom stave a jeho hospitalizácii informovali i médiá v Poľsku a v Maďarsku.

ZDROJ >>

Komentujte :)