Washington 11. januára 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Evan Vucci)

Bývalý výkonný šéf ropnej a plynárenskej spoločnosti ExxonMobil, Rex Tillerson, dnes vyhlásil, že svet čelí “značným hrozbám” od množstva protivníkov a vedenie Spojených štátov sa musí postaviť čelom k tejto realite.

Na snímke Rex TillersonNa snímke Rex Tillerson

“Dosiahnuť stabilitu, ktorá je základom pre mier a bezpečnosť v 21. storočí, znamená, že vedúca úloha Ameriky musí byť nielen obnovená, ale musí sa aj presadiť,” povedal pravdepodobný budúci americký minister zahraničných vecí na schvaľovacom híringu v senátnom výbore pre zahraničné vzťahy.

Tillerson sa zmienil o zložitých vzťahoch s Čínou, Ruskom, Iránom a Severnou Kóreou (KĽDR), ktoré budú súčasťou “tvorby nového prostredia”. Povedal tiež, že radikálny islam predstavuje vážne riziko pre stabilitu štátov.

Vyhlásil, že vedúca úloha USA bola v posledných desaťročiach spochybnená a to “vytvorilo pocit neistoty”. Americký ľud a spojenci Ameriky sa tešia na návrat vedúcej úlohy USA, dodal.

Tillerson, ktorého na post šéfa diplomacie vybral novozvolený prezident Donald Trump, zdôraznil, že sa s Trumpom nerozprával o politike USA voči Rusku. Povedal to napriek tomu, že členovia Kongresu sa intenzívne zaoberajú obvineniami, podľa ktorých Moskva zasahovala do amerických prezidentských volieb v roku 2016, aby pomohla vyhrať Trumpovi.

Bývalý šéf spoločnosti ExxonMobil uviedol pred senátnym výborom, že je za ponechanie súčasných sankcií proti Rusku dovtedy, kým sa úradu neujme Trumpova administratíva. “Nechal by som veci v status quo, aby sme my mohli potom určiť, akým smerom sa budú vyvíjať,” dodal Tillerson.

Možný minister takisto povedal, že cielené bombardovanie civilných objektov Ruskom v sýrskom meste Aleppo “nie je prijateľným konaním”, ale odmieta kategoricky vyhlásiť, že Moskva je vinná z vojnových zločinov. Tillerson vysvetlil, že počká na podrobnú správu tajných služieb, kým urobí rozhodnutie.

Schvaľovací brífing ministra zahraničných vecí nakrátko narušili dve protestujúce ženy. Jedna žena kričala: “Prosím vás, nedávajte Exxonu do rúk ministerstvo zahraničných vecí! Ochráňte naše deti a vnúčatá!”

Obe ženy držali transparenty s nápisom “Zamietnite Rexa”. Polícia amerického Kapitolu protestujúce ženy rýchlo odviedla preč. Tillerson musel dnes absolvovať niekoľko hodín otázok o zahraničnopolitických plánoch novozvoleného prezidenta Trumpa.