Bratislava 3. septembra 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Svätopluk Písecký)

Revízia úhrad liekov bude mať podľa hnutia Sme rodina dopad na pacientov vo výške 75 mil. eur. Ako uviedlo v tlačovej správe hnutie Sme rodina – Boris Kollár, od 1. októbra bude rozhodnutím ministerky zdravotníctva Andrey Kalavskej platiť nové opatrenie rezortu o úhradách a doplatkoch za lieky, ktoré prinesie drastické zmeny v neprospech slovenských pacientov

Ilustračné foto

“Pri zohľadnení doterajšej spotreby všetkých kategorizovaných liekov podľa údajov ministerstva zdravotníctva a Národného centra zdravotníckych informácií môže predstavovať nová kategorizácia záťaž na peňaženky občanov vo výške takmer 75 mil. eur ročne na doplatkoch,” informovalo hnutie.

Hnutie Sme rodina pripomenulo aj prípad podľa nich neprofesionálneho prístupu ministerstva, kvôli ktorému si musia niektorí pacienti s glioblastómom, teda najzhubnejším mozgovým nádorom, priplácať od júla za lieky s vyššou gramážou mesačne desiatky až stovky eur. Na nekoncepčný prístup pri určovaní doplatkov opakovane podľa hnutia upozorňovala aj Asociácia na ochranu práv pacientov, podľa ktorej sa podobné prípady u najzraniteľnejších skupín pacientov stávajú opakovane. “Ešte však neodznel ani posledný prípad a viacerým skupinám pacientov napríklad s leukémiou alebo pľúcnou artériovou hypertenziou hrozia od 1. októbra tohto roka opäť ďalšie doplatky rádovo v stovkách až tisíckach eur,” upozornilo hnutie.

Hnutie považuje takýto prístup zo strany rezortu zdravotníctva za neodborný a pre pacientov zo slabších sociálnych pomerov likvidačný. “Sme pobúrení, že ministerstvo opakovane uprednostňuje peniaze a šetrenie nadovšetko a zdravie, a hoci aj život, sú pre nich druhoradé,” povedala poslankyňa hnutia Zuzana Šebová. Ministerstvo už síce podľa Sme rodina predložilo novelu zákona o rozsahu a podmienkach úhrady liekov, ale nové ceny by v prípade jej schválenia mali platiť až od júna 2020. “Je preto otázne, či sa niektorí pacienti tejto zmeny dožijú,“ upozornila Šebová.

Hnutie Sme rodina upozornilo aj na zmeny, ktoré majú nastať v doplatkoch pri liečivách Bosentan, Imatinib, Rrlotinib a Ponatinib, kde doplatky môžu v jednotlivých prípadoch dosiahnuť od 1. októbra tohto roka desiatky, stovky, a v prípade ponatinibu až tisíce eur mesačne.”V niektorých prípadoch ani len neexistuje alternatíva, ako sa doplatkom vyhnúť,“ uviedol expert hnutia pre zdravotníctvo Martin Višňanský V iných prípadoch podľa neho už museli pacienti žiadať o prestavenie chemoterapie, ktorú však musí schváliť zdravotná poisťovňa, čo môže trvať aj niekoľko týždňov. “Navyše, ak pacientom zo slabších sociálnych pomerov budú lekári v masovom počte meniť liečbu, trh na to bude sotva pripravený. Lacnejších medikamentov bude nedostatok, ľudia ostanú bez liekov a bludný kruh sa uzavrie,” uviedol.

Hnutie konštatovalo, že novourčené doplatky práve u pacientov s rôznymi typmi rakoviny sú rovnako zhubné, ako ich choroba. “Preto vyzývame ministerku zdravotníctva Andreu Kalavskú, aby zastavila tento postup, ktorý uprednostňuje šetrenie na úkor zdravia pacientov a výrazne zhoršuje dostupnosť zdravotnej starostlivosti. Chýbajúce financie v zdravotníctve totiž nemožno riešiť nesystémovými opatreniami, pričom na viaceré z nich sa sťažujú okrem pacientov aj nemocnice, lekári, poisťovne a dodávatelia,” dodal predseda hnutia Boris Kollár.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj