Londýn 22. augusta 2018 (HSP/Foto:TASR-Henrich Mišovič)
 
Washington pripravuje ďalšie sankcie voči Rusku. Najnovší balík bude namierený proti ruskému ropnému a plynárenskému priemyslu. Agentúra Reuters však dosť skepticky komentuje tieto opatrenia Bieleho domu, uvádza, že odborníci a analytici tvrdia, že nové sankcie príliš neovplyvnia ruský ropno-plynárenský sektor.

Ilustračné foto

Reuters upozorňuje na skutočnosť, že od momentu zavedenia prvých obmedzení namierených proti ruským spoločnostiam ešte v r. 2014 nedošlo k žiadnym veľkým komplikáciám. Zmenilo sa iba to, že ruské spoločnosti sa vymanili spod vplyvu Západu a to tak, že radikálne obmedzili nákup západných technologických zariadení a preferujú produkciu ruských podnikov. Mnohé ruské podniky využili situáciu a značne rozšírili výrobu technologických zariadení pre ropný a plynárenský priemysel.
Reuters poukazuje aj na to, že ruské podniky nielen neznížili ťažbu a predaj plynu a ropy, ale naopak zvýšili. Napríklad, v júli tohto roka ťažba ropy dosiahla 11,2 milióna barelov denne.
Ruské médiá v tejto súvislosti pripomínajú, že najnovšie sankcie Washingtonu sa predovšetkým budú týkať najväčších ruských bánk, ktorí prirodzene pracujú s ropnými a plynárenskými spoločnosťami – takých, ako je Sberbank, VTB, Gazprombank, Rosseľhozbank a iných. Uvádzajú komentáre odborníkov, ktorí sú presvedčení, že Rusko zvládne novú sankčnú vlnu, ako aj všetky predošlé. Nepochybujú, že vzniknú určité komplikácie, ale majú byť prekonané.
Eugen Rusnák
 
Príspevok Reuters: Nové sankcie USA príliš neovplyvnia ropný a plynárenský priemysel Ruska zobrazený najskôr Hlavné správy.