Londýn 2. januára 2018 (HSP/Foto:TASR-Henrich Mišovič)

Britská sieť obchodov Marks & Spencer (M&S) je prvým veľkým reťazcom, ktorý bude zverejňovať informácie o tom, v akej miere jeho dodávatelia využívajú antibiotiká pri chove hospodárskych zvierat. Spoločnosť tým chce prispieť k zníženiu množstva antibiotík, ktorá sa v chove používajú. Ich nadmerný výskyt má totiž za následok narastajúcu rezistenciu baktérií voči liečbe. Píše český portál Lidovky.cz.
Ilustračné foto

Spoločnosť o tom informovala na svojom webe vo štvrtok a zverejnené správy sa týkajú množstva antibiotík, ktoré pri chove hospodárskych zvierat využívajú poľnohospodári dodávajúci reťazcu mäso, vajcia a mliečne výrobky. Tieto údaje vraj spoločnosť bude aj naďalej aktualizovať a bude sa usilovať o postupné znižovanie množstva antibiotík, ktoré jej dodávatelia využívajú. To sa bude týkať hlavne antibiotík, ktorá hrajú dôležitú úlohu pri liečbe ľudí, napísal pôvodne denník The Guardian.
Zo zverejnených informácii vyplýva, že dodávatelia M&S aktuálne využívajú antibiotiká o dosť menej, než je v odvetví bežné. V produkcii hydinového a bravčového mäsa hodnoty vraj dosahujú menej než štvrtiny toho, čo je v Británii priemerom. Rozhodnutie M&S nasledoval aj ďalší britský supermarket Waitrose.
Používanie antibiotík v poľnohospodárstve vyvoláva veľké obavy, pretože vedie u niektorých baktérií k vzniku rezistencie voči liekom, čo môže mať vážne následky. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) navyše tento rok informovala, že laboratóriá vyvíjajú málo nových antibiotík, ktoré by mohli s baktériami odolnými voči existujúcim liečivám bojovať. Šírenie superodolných baktérií tak môže čoskoro predčiť rýchlosť vývoja nových generácií liekov. Do roku 2050 tak podľa výskumu britských vedcov môže umierať na infekcie spôsobené multirezistentnými baktériami viac ako 10 miliónov ľudí ročne – teda približne rovnako ako na rakovinu.
Vo svete sa hospodárskym zvieratám chovaným pre mäso bežne podávajú malé dávky antibiotík, ktoré majú podporiť ich rast. V Európe je síce táto prax zakázaná, ale regulácia umožňuje využívanie antibiotík pri liečbe veľkých stád, čo je tiež dôvodom na obavy. Antibiotiká sa často využívajú preventívne, v poľnohospodárstve sa tak využívajú vo väčšom množstve, než pri liečbe ľudí.
WHO už vyzvala k zákazu využívania najsilnejších antibiotík pre poľnohospodárske zvieratá, aby nedošlo k zníženiu ich účinnosti pri liečbe ľudí. Táto výzva však nie je právne vymáhateľná. Prípadný zákaz by bol medzi farmármi veľmi nepopulárny, pretože v prípade závažnej infekcie by nemohli svoje chovy liečiť a museli by zvieratá utratiť.