Bratislava 4. marca 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Ďurčo)

Obchodné reťazce združené v SAMO (Billa, dm drogerie, Kaufland, Lidl, Metro a Tesco) darovali v minulom roku potraviny na charitatívne účely v celkovej hodnote viac ako 646.650 eur. Informovala o tom hovorkyňa Slovenskej asociácie moderného obchodu (SAMO) Diana Chovancová Stanková. Hodnota potravinovej pomoci členov SAMO sa tak podľa nej za ostatné štyri roky vyšplhala na 3,12 milióna eur.

Ilustračné foto

“Proti plytvaniu s potravinami členovia SAMO aktívne bojujú svojím spoločensky zodpovedným prístupom, aj formou efektívnejšieho nastavovania interných procesov na svojich prevádzkach,” povedala predsedníčka SAMO Katarína Fašiangová.

Podobne ako po minulé roky, väčšinu darovaných potravín tvorili podľa Chovancovej Stankovej trvanlivé potraviny dennej spotreby, ako múka, ryža, strukoviny, cestoviny, konzervované výrobky, nápoje alebo cukrovinky.

Aj keď je darovanie potravín Potravinovej banke Slovenska daňovo zvýhodnené, v roku 2016 realizovali reťazce distribúciu darovaných potravín aj prostredníctvom ďalších charitatívnym organizácií, ako napríklad Slovenského Červeného kríža, Slovenskej katolíckej charity či v spolupráci so sociálnymi výdajňami miestnych samospráv.

Chovancová Stanková pripomenula, že v zmysle platnej legislatívy mohli obchodníci do konca minulého roku venovať potraviny na charitatívne účely výlučne pred uplynutím ich dátumu spotreby alebo minimálnej trvanlivosti. Potraviny po týchto dátumoch museli obchodníci zo zákona likvidovať.

“Táto skutočnosť vytvárala bariéry v darovaní potravín obchodníkmi, v dôsledku čoho dochádzalo k neúmerným potravinovým stratám,” dodala Fašiangová. K efektívnejšiemu využitiu trvanlivých potravín v budúcnosti môže prispieť zákon o potravinách účinný od 1. januára 2017, ktorý významne rozšíri možnosti obchodníkov na darovanie potravín sociálne znevýhodneným ľuďom a zároveň prispeje k eliminácii plytvania potravinami.

SAMO združuje spoločnosti obchodu, ktoré na Slovensku v súčasnosti prevádzkujú 610 maloobchodných a šesť veľkoobchodných prevádzok. Členovia SAMO patria medzi najvýznamnejších investorov, keď od začiatku svojho pôsobenia na slovenskom trhu tu doteraz preinvestovali asi 3 miliardy eur. Členovia združenia sa zároveň radia aj medzi najväčších zamestnávateľov v SR. V súčasnosti spolu zamestnávajú vyše 26.000 ľudí. Na pultoch predajní ponúkajú v každom okamihu spolu približne 230 miliónov kusov výrobkov.