Londýn 28. augusta 2017 (HSP/Foto: screenshot z YouTube)

Bývalá britská investigatívna reportérka Liz MacKeanová, ktorá odhalila pedofila Jimmyho Savileho a zakrývanie týchto praktík v BBC, bola nájdená mŕtva vo veku 52 rokov

Na snímke investigatívna reportérka Liz MacKeanová

MacKeanová odhalila Savileho ešte v roku 2012 a rok na to odišla z BBC, pretože vedenie sa rozhodlo zakázať jej odvážne vyšetrovanie s tým, že je “šialené a nebezpečné”.

Netýkalo sa totiž len Savileho, ale aj niektorých popredných osôb z BBC. MacKeanová si bola vedomá, že ​​jej život je dosť ohrozený, napriek tomu jej svedomie nepripúšťalo žiadnu inú možnosť ako pokračovať v odhalení kruhu pedofilov. Matka dvoch detí verila, že to bola jej povinnosť.

Keď sa zverejnilo, že BBC News zablokovala vysielanie jej výsledkov vyšetrovania, Mac Keanová sa k tomu vyjadrila: “Bola som veľmi nešťastná, že tento príbeh sa neodvysielal, pretože som cítila, že sme hovorili s ľuďmi, ktorí si úplne zaslúžili byť vypočutí. Ale vypočutí neboli.” Podarilo sa jej presvedčiť obete, aby prehovorili, no všetko bolo márne.

V roku 2013 po jej odchode sa o nej riaditeľ spravodajstva BBC vyjadril: “V Severnom Írsku získala dôveru všetkých strán a vyprodukovala niektoré z najdôkladnejších a najťažších výpovedí v prípade.” Jej investigatívna reportáž o odhalení pedofila Savileho získala ocenenie londýnskeho Press Clubu a aj ďalšie ocenenia.

Médiá však najnovšie priniesli správu, že Liz MacKeanová bola nájdená mŕtva. BBC, ktorá zablokovala jej známe priekopnícke vyšetrovanie, konštatovala “mŕtvicu”.

Liz MacKeanová je už druhou uznávanou novinárkou z BBC, ktorý zomrela za podozrivých okolností po tom, ako sa pokúsila odhaliť pravdu o pedofilnom kruhu, do ktorého patrili aj vysokopostavené osoby. Jill Dandová, bývalá moderátorka Crimewatch, sa tiež snažila upozorniť svojich šéfov na pedofilný kruh v BBC. Ako 37-ročná bola nakoniec 26. apríla 1999 zastrelená na prahu svojho domu v západnom Londýne za dosiaľ nevyriešených okolností. Stihla ešte poslať dokumenty, ktoré preukazovali vinu a účasť dôležitých osôb z BBC, vrátane Savileho.