Berlín 19. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Aaron Favila)

Sedemdesiatštyri novinárov a ďalších mediálnych pracovníkov bolo v roku 2016 zabitých po celom svete. Väčšina z nich, celkovo 53, zomrela v dôsledku cielených útokov. V druhej časti svojej výročnej správy to dnes uviedla medzinárodná organizácia Reportéri bez hraníc (RSF).

Ilustračné fotoIlustračné foto

Krajinami, ktoré sa pre vykonávanie novinárskej práce považovali v roku 2016 za obzvlášť rizikové, boli Afganistan, Jemen a Somálsko.

“Afganistan je klasickým príkladom. Dokonca ani Nemecko o tom nechce počuť, pretože sú stále snahy ho vykresľovať ako bezpečnú krajinu,” povedal v rozhovore pre agentúru DPA riaditeľ RSF pre Nemecko Christian Mihr.

Ďalších 21 novinárov zahynulo pri práci vo vojnových zónach. Medzi všetkými obeťami bolo päť žien.

Za najnebezpečnejšie krajiny boli vyhlásené Sýria, Afganistan, Mexiko, Irak a Jemen.

V tomto kalendárnom roku bolo v porovnaní s vlaňajškom (101 prípadov) zaznamenaných celkovo menej vrážd novinárov. Ide o dôsledok toho, že veľa pracovníkov médií odišlo z miest, kde im hrozí nebezpečenstvo.

Ďalšia štatistika RSF uvádza, že aktuálne po celom svete väznia 348 novinárov, čo je šesťpercentný nárast oproti vlaňajšku.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.