Berlín 23. apríla 2018 (HSP/Sputnik/Foto:twitter)
 

Veterán nemeckej žurnalistiky Uli Gack v živom vysielaní nemeckej televízie ZDF heute prehlásil, že „chemický útok v Dúme je s najväčšou pravdepodobnosťou podvrh“. Novinár sa opiera o množstvo urobených rozhovorov z miesta udalosti.

Na snímke Uli Gack

Spojené štáty, Francúzsko a Británia motivovali svoj raketový útok v Sýrii použitím chemických zbraní Asadovou armádou proti civilnému obyvateľstvu v meste Dúmá. Aj keď na miesto ešte nedorazil vyšetrovací tím, spojenci tvrdili, že sú presvedčení, že za chemickým útokom stál Asadov režim. Niektorí novinári, ktorí sa dostali na miesto udalosti, však túto verziu nepotvrdzujú.
ZDF heute: „Svet stále nevie, či v Dúme boli použité zakázané chemické látky. Spravodaj ZDF Uli Gack sa nám hlási zo Sýrie. Bol ste dnes v najväčšom utečeneckom tábore a hovoril s mnohými ľuďmi. Čo ste počuli o útoku?” Gack: „Veľké množstvo ľudí je presvedčených, že chemický útok v Dúme je s najväčšou pravdepodobnosťou podvrh.”

ZDF je nemecká verejnoprávna televízia a jej správy patria medzi tie najsledovanejšie v Nemecku. V jej vysielaní Gack prehlásil, že mu niektorí svedkovia povedali, že islamskí povstalci svoje obete zabili chlórom, natočili ich a potom tvrdili, že ide o „Asadov chemický útok”. Mnohí ľudia, s ktorými hovoril, je však presvedčených, že k chemickému útoku ani nedošlo.
Ako upozorňuje portál Zero Hedge, táto verzia sa zhoduje s vyšetrovaním, ktoré urobil Robert Fisk z Independent, ktorý bol prvým západným novinárom, ktorý sa dostal do Dúmy. Fisk v utorok napísal: „Je tu veľa ľudí, s ktorými som hovoril uprostred trosiek, ktorí hovoria, že ‚nikdy neverili‘ o príbehoch o plyne, ktoré, ako tvrdia, vymysleli islamistické skupiny.”
Právnici Spolkového snemu skôr napísali vo svojej správe, že spojenecký útok v Sýrii bol porušením medzinárodného práva. Jeho motivácia, ktorá mala byť reakciou na použitie chemických zbraní, bola označená ako „nepresvedčivá”.
 

Príspevok Reportér nemeckej televízie: Chemický útok v Sýrii je pravdepodobne podvrh, tvrdia svedkovia zobrazený najskôr Hlavné správy.