Slovensko 21. septembra 2017 (HSP/Foto: Facebook)

Renáta Kaščáková aktuálne pôsobí ako poslankyňa NR SR za stranu Sloboda a Solidarita (SaS). Pred časom však oznámila svoju kandidatúru na post predsedníčky Trenčianskeho samosprávneho kraja. Je spoločnou kandidátkou strán SaS, KDH, OĽaNO, Občianskej konzervatívnej strany a strany Zmena Zdola.
Do predvolebnej kampane vstúpila s heslom “iná ako oni“. Vzdá sa poslaneckého kresla, ak jej ľudia dajú svoju dôveru a stane sa župankou? Koho z kandidátov považuje za svojho najväčšieho súpera? Na tieto a ďalšie otázky odpovedala pre Hlavné správy Renáta Kaščáková.
Na snímke Renáta Kaščáková

 
Otvorene o sebe hovoríte, že ste veriaci človek a zastávate konzervatívne názory. Zároveň ste však členkou liberálnej strany SaS. „Nebije“ sa to trocha?
Veľakrát o sebe odľahčene hovorím, že neviem, či som skôr konzervatívny liberál alebo liberálny konzervatívec. Pravdou je, že v otázkach osobných slobôd vyznávam viac konzervatívne hodnoty, kým v ekonomických otázkach som nastavená liberálne. V SaS to o mne vedia a nikto s tým nemá žiadny problém, lebo sme liberálna strana, ktorá si ctí slobodu názoru a vierovyznania.

Čo vás podnietilo, že ste sa rozhodli kandidovať na post predsedníčky Trenčianskeho samosprávneho kraja?
Nie som spokojná s vedením kraja a chcela by som to zmeniť. Za vyše trinásť rokov, čo sa pohybujem v samospráve a politike som zistila, že keď chcete veci zmeniť, musíte ich riadiť. Možno to bude znieť ako klišé, ale záleží mi na tom, kde žijem a v akej krajine budú žiť naše deti. Chcela by som byť pre nich dobrým príkladom, že politika sa dá robiť aj slušne.

Kto bude financovať vašu kampaň a koľko chcete na ňu minúť?
Moju kampaň financuje strana SaS a miniem na ňu spolu 100 tisíc Eur vrátane DPH.

Čo hodnotíte v Trenčianskom kraji za najpálčivejší problém, ktorý je potrebné akútne riešiť?
Nepremyslená budúcnosť hornej Nitry a baníci obávajúci sa o svoj osud, s ktorými sa nikto nerozpráva. Verejná doprava, ktorá je čoraz drahšia ale vozí sa ňou čoraz menej ľudí. Stredné školy bez prepojenia na prax a študenti bez kvalitného vzdelania. Mizéria  v zdravotníctve, chýbajúce sociálne služby, ľudia čakajúci v poradovníkoch a bez informácií o svojich možnostiach a právach. Premárnené eurofondy. Je toho veľa a všetko so všetkým súvisí. Najpálčivejšie je totiž to, že nič sa nerieši systémovo, ale všade sa len „plátajú diery“.

Čo považujete za svoju výhodu oproti ostatným kandidátom?
Som súčasťou strany, ktorej program bol vo viacerých hodnoteniach označený za najlepší. Mám po svojom boku odborníkov, ktorí sa – ako pevne verím, pri najbližších parlamentných voľbách stanú ministrami a povedú lepšie túto krajinu. Už dnes spolu diskutujeme o tom, akými systémovými riešeniami by sa dalo pomôcť regiónom. Mojou výhodou teda je, že moje zvolenie za županku môže predstavovať nádej aj k väčším zmenám v tejto krajine pri najbližších parlamentných voľbách. Veľmi dôležité bude, aby to ľudia pochopili a prišli voliť v čo najväčšom počte už teraz, vo voľbách do VÚC, aby nerezignovali, aj keď sa im situácia zdá byť beznádejná.

Na ktorého kandidáta nazeráte ako na svojho najväčšieho súpera a prečo?
Je ním prirodzene súčasný župan, pretože je oproti všetkým ostatným kandidátom logicky vo výhode. Zo svojej pozície a s pomocou celého aparátu i rozpočtu TSK môže rozdávať peniaze či prinajmenšom prísľuby vyvoleným prijímateľom, alebo organizovať, či zaštiťovať rôzne podujatia po celom kraji, na ktoré sa potom chodí potenciálnym voličom prihovárať, kým ostatní kandidáti sa môžu spoliehať len na vlastné rozpočty a sily.

Je o vás známe, že vaše vystúpenia v parlamente nie sú ostré. V župnej kampani zmeníte svoj postoj a poukážete aj na nedostatky svojich kandidátov?
Snažím sa na nedostatky poukázať dostatočne dôrazne, či už v parlamente alebo v krajskom zastupiteľstve. V župnej kampani sa viac než na nedostatky svojich súperov chcem zamerať na to, čo viem ponúknuť ja – aké sú moje predstavy a riešenia pri vedení župy. Chcem presvedčiť ľudí nie nevraživosťou a ohováraním iných, ale tým, aká som ja, čo mám za sebou a čo ponúkam. Aby vedeli, že ak dajú hlas práve mne, bude to ich dobrá voľba.

Ak vám ľudia dajú svoju dôveru a vy sa stane predsedníčkou Trenčianskeho kraja, vzdáte sa poslaneckého mandátu?
Áno, samozrejme.