Bratislava 27. februára 2019 (SITA/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)
 
Voľby sú jedným z mála okamihov, keď ľudia môžu o niečom rozhodnúť. Je nebezpečné zahrávať sa s dôverou občanov, že ich hlas môže skutočne niečo zmeniť. Vyjadrila to pre agentúru SITA predsedníčka poslaneckého klubu hnutia OĽaNO Veronika Remišová

Na snímke Veronika Remišová (OĽaNO)

Urobila tak po tom, ako dnes líder hnutia Igor Matovič oznámil svoju kandidatúru v eurovoľbách s tým, že ak ho ľudia zvolia, svoj mandát si nepreberie. “Ľudia chodia k voľbám, aby niečo dosiahli pre svoju krajinu alebo pre Európu, určite by to nemal byť nejaký osobný prieskum popularity politikov. Takto sa politika ešte viac posúva smerom k extrémistickým a anti-systémovým stranám,” uviedla.
Na otázku, či by Matovič, ak by sa vzdal mandátu poslanca NR SR, mal prenechať post šéfa hnutia niekomu inému uviedla, že o predsedovi rozhodujú členovia hnutia. “Vedenie OĽaNO prevziať neplánujem. Je veľmi dôležité, aby sme sa sústredili na parlamentné voľby na budúci rok, aby sa nám podarilo zostaviť vládu, ktorá posunie Slovensko dopredu. Igor Matovič sa nechystá odísť z vedenia hnutia, nasledujúcich 12 mesiacov pred voľbami bude veľmi dôležitých,” vyhlásila.
Na margo Matovičových výrokov o politike USA uviedla, že ide o vytváranie umelého konfliktu. “Vôbec nejde o to, aký má kto vzťah k USA, ale aké sú záujmy Slovenska. Svet okolo nás je stále nestabilnejší a bolo by hazardovaním so záujmami Slovenska, ak by sme podkopávali aj tú spoluprácu v oblasti obrany, ktorá dobre funguje,” uviedla.
Remišová nevie, čo konkrétne Matovič svojimi vyjadreniami v zahraničnej politike myslel. “V prípade Sýrie aj Líbye šlo o občiansku vojnu, do ktorej sa na začiatku minimálne zapájali iné štáty. O bezletovej zóne v Líbyi rozhodla Bezpečnostná rada OSN, v ktorej sú zastúpené mnohé dôležité krajiny, aj Čína a Rusko. V prípade Iraku a Afganistanu nešlo o šírenie demokracie, ale o bezpečnosť. Môžeme mať na to rôzne názory, ale dnes má Irak aj Afganistan vlastnú zvolenú vládu. Aj pre bezpečnosť Slovenska je dobre, že islamskí teroristi sa musia skrývať a nemajú k dispozícii zdroje celého štátu, ako to bolo v Afganistane. Počet utečencov prichádzajúcich do Európy za posledné roky dramaticky klesol. Ešte raz zopakujem, že nejde o to, aký má kto názor na USA, ale v prvom rade o to, aké sú záujmy Slovenska,” vyjadrila.
Je presvedčená, že programové ciele do európskych volieb aj do parlamentných volieb musia byť spoločným programom všetkých ľudí na kandidátke. “Mal by sa zamerať na riešenie mnohých problémov, ktoré Slovensko má. Aby sme mali vládu, ktorá posunie Slovensko dopredu a dokáže aspoň čiastočne spájať ľudí na Slovensku. Určite by volebný program nemal vytvárať ďalšie umelé konflikty a ešte viac Slovensko rozdeľovať,” dodala.
Lídrom kandidátky hnutia OĽaNO do májových eurovolieb je šéf OĽaNO Igor Matovič. “Ja si mandát neprevezmem. Chcem, aby sme zobudili EÚ. Chcem, aby mi ľudia buď vyjadrili dôveru, alebo nedôveru a podľa výsledkov sa rozhodne. Ak získam menej ako 50 tisíc krúžkov, tak odídem aj z Národnej rady SR,” uviedol na dnešnej tlačovej besede s tým, že potom bude opäť kandidovať v parlamentných voľbách z posledného miesta kandidátky OĽaNO. Matovič chce svojou kandidatúrou zvýšiť účasť voličov v eurovoľbách. Zároveň odmietol, že by z eurovolieb robil svoje osobné referendum. Matovič nekonkretizoval, či v prípade, ak nezíska 50 tisíc hlasov voličov, prenechá aj post predsedu hnutia niekomu inému.
Matovič priblížil, že v programe OĽaNO do parlamentných volieb bolo, že USA sú garant bezpečnosti a zárukou medzinárodnej stability. Dnes si to už Matovič nemyslí. “USA dávno nie sú svetovým mierotvorcom, žijú si svojím životom a celý civilizovaný svet tŕpne, ako sa prezident Donald Trump vyspí a ktorú mierovú dohodu s ktorým štátom zruší. Precitol som z toho. Podľa mňa USA sú dnes chaos svetovej politiky a nie jej majákom – toto je zásadný rozdiel proti tomu, s čím ma ľudia do parlamentu volili,” priblížil svoje rozhodnutie Matovič.
 
Príspevok Remišová: Voľby by nemali byť osobný prieskum politikov zobrazený najskôr Hlavné správy.