Bratislava 10. februára 2019 (SITA/TASR/HSP/Foto: TASR- Martin Baumann)
 
V tejto chvíli nie je dôležité či v tajnej alebo verejnej voľbe, ale či vôbec zvolíme požadovaný počet 18 kandidátov na ústavných sudcov. Uviedla to v diskusnej relácii televízie TA3 V politike predsedníčka poslaneckého klubu hnutia OĽaNO Veronika Remišová. Poslanec za Smer-SD Erik Tomáš sa vyjadril, že Smer-SD presadzuje tajnú voľbu

Na snímke poslankyňa Veronika Remišová (OĽaNO)

“Lebo len tak sa môže poslanec slobodne rozhodnúť, koho voliť. Len tak budú poslanci voliť podľa osobného presvedčenia, aby sudcovia nevedeli, komu majú byť zaviazaní pri svojich rozhodnutiach,” povedal.
Ako Tomáš konštatoval, dohodnúť sa na 18 menách, ktoré koaliční poslanci jednotne zvolia, je ťažké. Zároveň však poukázal aj na opozíciu, ktorá sa rovnako nevie dohodnúť na tom, koho budú voliť spomedzi 39 uchádzačov na sudcov Ústavného súdu SR. “Dohoda v opozícii je, v koalícii nie je,” protirečila Remišová s tým, že demokratické opozičné strany sa zhodujú na 11 menách uchádzačov. V OĽaNO sa poslanci podľa nej zhodujú na všetkých 18 kandidátoch.
Tomáš deklaruje, že v koalícii robia všetko preto, aby prezidentovi ponúkli 18 kandidátov, z ktorých si následne deviatich vyberie a vymenuje. Pripúšťa, že ak sa budúci týždeň nezvolí v prvom kole potrebný počet mien, bude voľba prebiehať aj v druhom kole. Ak by sa ani tam nenašla potrebná zhoda, bude opäť ďalšia schôdza. Poslanec tvrdí, že môžu prísť aj ďalšie nástroje na to, aby ústavný súd nebol znefunkčnený. “Dá sa to riešiť tak, že by sa dočasne predĺžilo funkčné obdobie súčasných ústavných sudcov,” spresnil.
Otázne je aj to, či parlament ponúkne prezidentovi na vymenovanie menší počet kandidátov ako 18. Tomáš uviedol, že podľa niektorých právnikov to je možné, podľa iných nie. “Prezident by rozhodol, či bude čakať na doplnenie,” povedal poslanec. Pokiaľ by sa podľa neho dostalo na ústavný súd aspoň sedem nových sudcov, už by sa nemohlo hovoriť o jeho nefunkčnosti. “Najčistejšie riešenie je však vybrať 18 kandidátov a my ideme do toho,” poznamenal.
Remišová upozorňuje, že po 16. februári, keď odíde z Ústavného súdu SR deväť doterajších sudcov, môže nastať kolaps, ak parlament nezvolí 18 kandidátov. “Táto voľba sa mohla uskutočniť pred mesiacom či dvoma. Ústavnoprávny výbor však zdržoval voľbu pre ambície jedného človeka,” podotkla.
Vládna koalícia musí podľa Remišovej investovať všetku svoju energiu na to, aby sa na potrebnom počte uchádzačov zhodla. “Pre nás je jediné prijateľné riešenie navoliť 18 kandidátov,” povedala. Pripomenula však, že vládna koalícia štyri roky vedela, kedy sa končí mandát väčšine ústavných sudcov a že bude potrebná voľba, aby nenastal kolaps ústavného súdu. “Voľba mohla byť omnoho skôr,” uviedla. Podľa nej ústava nepočíta s tým, že sa nenavolí potrebný počet kandidátov.
“Musí dôjsť k dohode medzi parlamentnou väčšinou a prezidentom, lebo prezident ma konečné slovo. Zatiaľ takáto dohoda v koalícii nie je. Máme čas do utorka (12.2.),” povedal Tomáš. Aj opozičné strany sa podľa neho zhodli zatiaľ len na desiatich až 11 menách. “Keby opozícia bola pripravená, a tiež ponúkla 18 mien, môže sa veľmi ľahko stať, že v tajnej voľbe dôjde k prieniku na niektorých menách a tie mená prvé kolo vyprodukuje,” podotkol poslanec.
“Stále je šanca, že sa v utorok podarí zvoliť 18 dobrých kandidátov, ktorých ponúkneme prezidentovi,” dodala Remišová. “Vládna koalícia má dostatok hlasov na to, aby si zvolila, koho chce, vyhovárať sa na opozíciu je nemiestne. Radi by sme sa dohodli, ale poslanci koalície nerokovali s opozíciou,” povedala Remišová.
 
Kandidatúra Roberta Fica
Podľa Remišovej pre jedného kandidáta, Roberta Fica (Smer-SD) je koalícia schopná znefunkčniť pilier štátnosti. “O čo im ide? O záujem Slovenska určite nie,” povedala Remišová. “Vládna koalícia má dostatok hlasov, aby si zvolila koho chce a vyhovárať sa na opozíciu je nemiestne,” skonštatovala s tým, že by sa radi s koalíciou dohodli, ale zatiaľ takáto iniciatíva nebola.
Poslankyňa upozornila aj na samotný proces, ktorý sa uskutočnil doteraz. Podľa nej bolo nedôstojné, že Fico mal množstvo príležitosti ako dopĺňať požadované dokumenty, ktoré potvrdzujú jeho prax.
Podľa Tomáša bol proces nedôstojný preto, lebo do procesu vniesla politiku opozícia. “Práve preto, že to bol Fico, musel dokladovať jasnú 15-ročnú prax,” uviedol, pričom podľa neho by sa do praxe mala započítavať aj práca poslanca či premiéra. “Nikto nepochybuje o tom, že Robert Fico spĺňa podmienky. Premiér je výkon právnickej praxe,” povedal.
Podľa Remišovej premiérom môže byť aj človek bez právnického vzdelania. “Premiér je manažérske povolanie, má zabezpečiť aby sa plnili sľuby občanom,” dodala. Tomáš tvrdí, že legitimitu Fica potvrdil aj prezident Andrej Kiska, lebo v pléne NR SR povedal, že parlament bude vyberať medzi 39 kandidátmi. “Jedine opozícia spochybnila jeho legitimitu,” podotkol.
 
Príspevok Remišová v TA3: Nie je dôležité, či v tajnej alebo verejnej voľbe, ale či vôbec NR SR zvolí 18 kandidátov na sudcov ÚS SR zobrazený najskôr Hlavné správy.