Bratislava 18. februára 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)
 
Škandál so stimulmi na vedu pripomína eurofondový škandál, ktorý bol v lete v roku 2017. Vtedajší minister školstva Peter Plavčan potom odstúpil z funkcie. Uviedla to na dnešnej mimoriadnej schôdzi parlamentu predsedníčka poslaneckého klubu Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti Veronika Remišová

Na snímke poslankyňa NR SR Veronika Remišová (OĽaNO)

“Dnes hovoríme o mimoriadne vážnych podozreniach, že peniaze ľudí, ktorí platia dane, táto vládna garnitúra rozdáva pochybným firmám namiesto toho, aby podporovala šikovných vedcov, ktorí vedu naozaj robia. Pani ministerka počas tohto škandálu hovorila, že tieto dotácie majú byť podporou pre začínajúce firmy. Bližší pohľad na tieto firmy však ponúka úplne iný obraz,” dodala opozičná poslankyňa s tým, že stimuly získali aj firmy, ktoré majú nulové zisky, nemajú vlastné sídlo či neboli v Registri partnerov verejného sektora.
Podľa nej z 30 firiem, ktoré dostali peniaze zo stimulov, má viac ako polovica pochybné pozadie či hodnotenie.
Remišová poukázala aj na nezrovnalosti počtu bodov pri hodnotení projektov. „Hodnotiteľ pridelil projektu body za všetky hodnotené parametre v štyroch tabuľkách. Správne ich sčítal a pridelil 84 bodov. Ale na prvej strane hodnotenia niekto pri všetkých štyroch skupinách kritérií zvýšil počet bodov a celkový súčet bodov tak zvýšil na 94. Pridávanie bodov, ktoré priamo ovplyvnilo konečné poradie projektov, je najhrubším porušením zákona,” uviedla.
Opozícia sa dnes pokúša o odvolanie ministerky školstva Martiny Lubyovej z funkcie. O návrhu začal parlament rokovať o 13:00. Odvolávanie iniciovala opozícia, ktorá v piatok 15. februára odovzdala 38 podpisov na zvolanie mimoriadnej schôdze Národnej rady SR. Podľa opozície je dôvodom na odvolanie škandál pri prideľovaní stimulov na vedu.
 
Príspevok Remišová ostro voči Lubyovej: Škandál so stimulmi pripomína škandál s eurofondmi Plavčana zobrazený najskôr Hlavné správy.