Bratislava 9. septembra 2018 (TASR/HSP/Foto:SITA-Marek Mrviš)
 
Novela zákona o politických stranách nerieši kľúčové problémy, skôr ďalšie problémy pridáva. V diskusnej relácii TA3 V politike to povedala predsedníčka poslaneckého klubu opozičného hnutia OĽaNO v NR SR Veronika Remišová. Návrh, iniciovaný vládnou SNS, považuje za premárnenú príležitosť.

Na snímke Veronika Remišová

“Súhlasím s tým, že je potrebné zlepšiť politickú kultúru a zmeniť to, ako politické strany fungujú, no to tento návrh nesleduje,” uviedla Remišová. Podľa nej by mal mať takýto návrh snahu zmeniť to, aby sa politické strany nevenovali prioritne obsadzovaniu lukratívnych a dôležitých miest v štátnej a verejnej správe svojimi nominantmi. Zákon podľa nej nerieši ani netransparentné financovanie politických strán. Naopak si myslí, že navrhovaná novela prináša riziko, že bude dochádzať k zneužitiu citlivých údajov.
“Ak mali predkladatelia úprimný záujem urobiť efektívnu novelu, mali sme si sadnúť koalícia a opozícia spolu a identifikovať to, čo nefunguje a čo je potrebné zlepšiť,“ uviedla. Myslí si, že návrh je skôr úsilím predsedu SNS Andreja Danka čeliť faktu, že v regulárnom politickom boji nedokáže OĽaNO poraziť. Remišová avizovala, že v parlamente predložia “Obyčajní” viaceré pozmeňujúce návrhy.
V diskusii sa tiež vyjadrovala k ekonomickým návrhom, s ktorými prišli strany vládnej koalície. Zámer poskytnúť deťom v školách obedy zadarmo je podľa Remišovej nedomyslený. “Nerieši problém s tým, že veľa škôl nemá jedáleň, nerieši ani kvalitu jedla v školách a samozrejme nepamätá ani na deti, ktoré potrebujú upravenú stravu,“ upozornila Remišová. “Ak chce štát naozaj rodičom a deťom pomôcť, mal by zvýšiť rodinné prídavky,“ mieni.
Za adresný nepovažuje ani zámer poskytovať rekreačné poukazy pre zamestnancov. “Je to selektívny návrh, ktorý sa nedotkne všetkých zamestnancov a ani živnostníkov, ktorí tiež vytvárajú hodnoty,” povedala Remišová. Návrh nesmeruje podľa nej ani k druhému deklarovanému cieľu – podpore domáceho cestovného ruchu v regiónoch. “Ak v niektorých, ako je napríklad Gemer, hoci je to krásny región, budú naďalej chátrať pamiatky a chýbať infraštruktúra, poukážky nepomôžu, ľudia tam s nimi nepôjdu,“ upozornila.
 
Príspevok Remišová: Návrh novely zákona o politických stranách nerieši problémy zobrazený najskôr Hlavné správy.