Bratislava 23. septembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)
 
Na otázku, či OĽaNO postaví do budúcoročných prezidentských volieb vlastného kandidáta alebo podporí niektorého z existujúcich kandidátov, odpovie opozičné hnutie v zákonnom termíne do konca roka. Počkať si chce aj na to, koho nominujú koaličné strany Smer-SD a SNS. V nedeľnej diskusnej relácii TV Markíza Na telo to uviedla predsedníčka hnutia Veronika Remišová.

Na snímke poslankyňa Veronika Remišová (OĽaNO)

“V otázke, či podporíme niekoho alebo nie, sa rozhodujeme tak, aby malo Slovensko dobrého kandidáta. Máme presnú predstavu o tom, aký by ten kandidát mal byť,” skonštatovala Remišová. Ten by podľa hnutia mal obhajovať charakter štátu a pravdu.
Zároveň poznamenala, že v hnutí sa nerozhodujú na základe prieskumov. Na otázku, aké sú výsledky prieskumov, ktoré si dalo OĽaNO vypracovať, respektíve či má v klube ona najväčšiu podporu alebo niekto iný, však neodpovedala. V hre ostávajú podľa nej všetky možnosti. “Všetky alternatívy sú otvorené,” poznamenala Remišová na margo toho, či je pravdepodobná aj možnosť, že by OĽaNO vlastného kandidáta nepostavilo.
Predseda koaličnej strany Most-Híd a podpredseda parlamentu Béla Bugár, ktorý je jedným z uchádzačov o funkciu prezidenta, si myslí, že spoločnosť sa za posledné roky zmenila. Pred 15 rokmi totiž povedal, že spoločnosť nie je zrelá na to, aby Slováci do vysokej politickej funkcie zvolili Maďara. “Nie je taká averzia,” podotkol Bugár na margo súčasnej spoločnosti, ktorá je podľa neho pripravená aj na takéto zmeny.
Poukazuje pritom na to, že koaličná strana má napríklad samostatných kandidátov na starostov a podobne. “Tam, kde nežijú Maďari, keď toľkí Slováci alebo Rusíni sú ochotní (voliť, pozn. TASR) v mene Mosta-Híd, to znamená, že už (Slovensko, pozn. TASR) nie je také rozdelené, že Maďara nikdy,” poznamenal Bugár. Ten zároveň momentálne neuvažuje, že by za nejakých okolností odstúpil pred prvým kolom prezidentských volieb. “Nemám dôvod odísť. Uvidíme, či to bude reálne, zatiaľ neuvažujem,” skonštatoval Bugár s tým, že prieskumy verejnej mienky dávajú podľa neho len určitý trend, nie výsledok.
 
Príspevok Remišová: My si počkáme na kandidáta Smeru a SNS na prezidenta. Bugár: Ja neodstúpim, Slovensko už nie je rozdelené tak, že “Maďara nikdy” zobrazený najskôr Hlavné správy.