Bratislava 10. septembra 2018 (SITA/HSP/Foto:SITA-Diana Černáková)
 
Etický kódex poslanca parlamentu, ktorý navrhuje Andrej Danko, je podľa predsedníčky poslaneckého klubu OĽaNO Veroniky Remišovej rovnako zbytočný návrh, ako jeho snaha obmedziť plagátiky v rokovacej sále alebo boj proti horalkám. Ako povedala dnes pre agentúru SITA, na rozdiel od podobných dokumentov v iných krajinách, návrh Andreja Danka nerieši žiadnu zo zásadných otázok, s ktorými môžu mať problém poslanci parlamentu.

Na snímke Veronika Remišová

„Chýba úprava a definícia konfliktu záujmov, etický kódex takisto nerieši ani styk poslancov s rôznymi lobistami. Navyše Slovensko nemá prijatý zákon o lobingu, na čo hnutie Obyčajní ľudia a nezvislé osobnosti dlhodobo upozorňuje,“ zdôraznila Remišová.
Z toho dôvodu sa podľa nej stáva, že sa do zákonov na poslednú chvíľu dostávajú rôzne pozmeňujúce návrhy a nepriame novely, ktoré vyhovujú rôznym záujmovým skupinám. Typickým príkladom bola podľa Remišovej nepriama novela, keď poslanec za Smer Maroš Kondrót do zákona o podomovom predaji a predaji na diaľku vložil na poslednú chvíľu nový článok, ktorým sa menil zákon o investičnej pomoci tak, že projekty s investičnými nákladmi nad 200 miliónov eur už nemusela schvaľovať vláda, ale iba minister. „Jediná spoločnosť, ktorá využila tento pozmeňujúci návrh a žiadala obrovskú investičnú pomoc, bolo Duslo Šaľa Andreja Babiša,“ konštatovala.
Etický kódex takisto podľa Remišovej kladie prehnaný dôraz na správanie poslanca v rokovacej sále. „No v iných krajinách etické kódexy upravujú správanie poslancov vo všetkých aspektoch ich verejného života, keďže sú to ústavní činitelia a mali by dôstojne reprezentovať občanov. Samotná slušnosť nestačí a už vôbec nie len počas rokovania parlamentu. Chýba akýkoľvek dôraz na čestnosť, protikorupčné správanie a konanie výlučne vo verejnom záujme,“ upozornila predsedníčka klubu OĽaNO.
Návrhy Andreja Danka a SNS vo všeobecnosti sú podľa Remišovej len prázdnym marketingom bez reálneho úžitku. „Etický kódex, ktorý by zlepšoval politickú kultúru poslancov, by sme privítali. No tento formálny a bezobsažný návrh ľuďom žiadne zlepšenie neprinesie,“ dodala.
Poslanecké grémium dnes rokovalo o pracovnej verzii Etického kódexu poslanca NR SR, o definitívnom znení by sa malo hlasovať na októbrovej schôdzi. Predseda NR SR Andrej Danko (SNS) v auguste pre agentúru SITA povedal, že chce, aby parlament na jeseň schválil Etický kódex pre poslancov. Išlo by o etický kódex, ktorý by platil rámcovo pre slovenský, český a rakúsky parlament.
Etický kódex bude prijatý ako norma. Upravoval by všetko, čo nie je v Rokovacom poriadku NR SR. „Napríklad elementárna slušnosť, oblečenie, komunikácia, lobizmus,“ konštatoval predseda NR SR s tým, že kancelár parlamentu komunikuje s rakúskym a českým partnerom. „Vzorom nám je aj kódex Knessetu, ktorý upravuje vzťahy poslancov alebo lobizmus. Na jeseň urobíme draft etického kódexu, ktorý by možno v čase stého výročia vzniku Československa bol prijatý a platil by pre slovenský, český a rakúsky parlament. Každý štát by si ho následne implementoval,“ vyhlásil Danko.
 
Príspevok Remišová: Etický kódex je rovnako zbytočný návrh, ako snaha obmedziť plagátiky v rokovacej sále alebo boj proti horalkám zobrazený najskôr Hlavné správy.