Budapešť 27. apríla 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP- Ladislav Vallach)

Maximálne úsilie za zachovanie fungovania Stredoeurópskej univerzity (CEU) v Budapešti deklaroval dnes rektor Michael Ignatieff. Informovala o tom webová stránka týždenníka Heti Világazdaság po tom, čo rektorov zástupca Zsolt Enyedi odhadol šance na zotrvanie univerzity v maďarskej metropole na menej ako 50-percentné
V súvislosti s aktuálnym vývojom Ignatieff poslal poslucháčom a pedagógom CEU e-mail, v ktorom uviedol, že vedenie univerzity v uplynulých dňoch viackrát zdôraznilo snahu o zachovanie integrity fungovania CEU, a teda snahu, aby univerzita mohla aj naďalej vyvíjať svoju činnosť v Budapešti.
Rektor CEU Ignatieff deklaroval snahu zachovať univerzitu v Budapešti

“Všetky iné tvrdenia sú vytrhnuté z kontextu, alebo sú jednoducho falošné,” zdôraznil rektor.
“Šanca, že CEU zostane zachovaná s terajšími programami, katedrami a výskumnými projektmi, je stále nižšia,” povedal dnes ráno vo vysielaní komerčnej televíznej stanice RTL Klub Enyedi.
“Ak by maďarská vláda chcela, aby univerzita zostala v Maďarsku, urobila by pre to nejaké kroky,” zdôraznil zástupca rektora, podľa ktorého je možné, že v Budapešti zostane časť knižnice, kurzy pre vzdelávanie dospelých, avšak vzdelávaciu činnosť zrejme presťahujú do iných miest, napríklad do Prahy či Viedne.
Novela vysokoškolského zákona prijatá 4. apríla nariaďuje, že zahraničná univerzita môže pôsobiť na maďarskom území jedine v prípade, ak funguje aj v štáte svojho pôvodu. Ďalej podľa nových pravidiel bude pre fungovanie univerzity potrebné uzatvoriť medzištátnu dohodu medzi Maďarskom a danou krajinou.
Podľa kritikov je pôvodným cieľom vlády premiéra Viktora Orbána znemožniť touto právnou úpravou fungovanie CEU, ktorú financuje americký finančník maďarského pôvodu George Soros. Proti uvedeným zmenám zorganizovali v Budapešti viacero demonštrácií. Na najväčšiu z nich prišlo 9. apríla 80.000 ľudí.
Európska komisia (EK) v stredu poslala maďarskej vláde formálny list obsahujúci právnu analýzu. Je to prvý krok k začatiu právneho konania voči členskému štátu pre porušenie legislatívy EÚ. Podľa komisie je predmetná novela v rozpore s európskymi pravidlami, konkrétne so slobodou poskytovania služieb a podnikania, akademickou slobodou a právom na vzdelávanie.