Moskva 30. decembra 2018 (HSP/Foto:Eugen Paľcev a Facebook)
 
Moskovské metro budujú rekordne rýchlo. V tomto roku otvorili 18 nových staníc, tu poslednú otvorili práve dnes, v predposledný deň roku. V priebehu najbližších piatich rokov v Moskve vybudujú 134 kilometrov trate a otvoria ďalších 55 staníc. Média o tom informoval viceprimátor pre otázky stavebnej politiky a výstavby Marat Chusnullin

Moskovské metro

„Okrem toho, čo sme už vybudovali, založili sme aj základy gigantickej výstavby v  budúcnosti. V priebehu niekoľkých rokov zdvojnásobíme dĺžku a počet staníc moskovského metra. Dosiahneme, že 95 percent Moskovčanov bude mať stanicu metra iba pár krokov od domu,“ podčiarkol.

Moskovské metro

Prezradil, že hlavným projektom bude dokončenie 70-kilometrovej Veľkej okružnej linky, ktorá zlepší dopravnú situáciu v 25 štvrtiach ruskej metropoly. Uviedol, že v najbližších rokoch budú predĺžené fakticky všetky existujúce linky metra. Na niektorých miestach Moskovské metro už prekročilo hranice mesta.

Moskovské metro

Našim čitateľom pripomenieme, že prvú linku moskovského metra spustili do prevádzky 15. mája 1935. V súčasnosti má už 14 liniek, dosahuje celkovú dĺžku vyše 380 km, navyše je tam jednokoľajová visutá dráha /4,7 km/ so šiestimi stanicami a vnútorná moskovská železničná trať – Moskovský centrálny okruh /54 km/ s 31 zástavkami, ktorá je na mnohých miestach prepojená so stanicami metra.

Moskovské metro

V súčasnosti je v Moskve 223 fungujúcich staníc metra – jedna z nich, ako sme už uviedli, pribudla práve dnes. Ešte jedna je zakonzervovaná: na stanici Delovoj centr prebiehajú rekonštrukčné práce. Moskovské metro je jedno z najkrajších na svete, nie náhodou preto 44 stanice moskovskej „podzemky“ sú objektmi kultúrneho dedičstva a vyše 40 sú pamiatkami architektúry. Je to štvrté najzaťaženejšie metro na svete. V priemere denne prepraví takmer 7 miliónov cestujúcich a ročne takmer 2,5 miliardy ľudí.

Moskovské metro

Väčšina našich čitateľov určite vie, že počet liniek a staníc moskovského metra je oveľa väčší, ako sa uvádza v oficiálnych zdrojoch. Mimochodom, túto skutočnosť uvádzajú aj samotné oficiálne zdroje. Všetci vedia, že moskovské metro je oveľa väčšie, ale možno iba zopár ľudí vie, akú má dĺžku, koľko má staníc a kam vedú tie linky, ktoré nie sú uvedené na žiadnych mapách. Prezradili to mnohí politici a odborníci.

Mapka

Koluje obrovské množstvo legiend o moskovskom tajnom, „stalinskom“ metre, takzvanom „Metre-2“, ktoré neskôr dostalo oficiálny názov D-6. Takmer denne sa na ruskom internete objavujú dokumentárne filmy s podobnou tematikou, niektorí odvážlivci dokázali preniknúť do „Metra-2“ a nafilmovali svoju napínavú „exkurziu“. Avšak táto téma ešte dlhé roky bude zahalená rúškom tajomstva…
Eugen Rusnák
 
Príspevok Rekordné tempo budovania Moskovského metra. O niekoľko rokov takmer všetci obyvatelia Moskvy budú mať stanicu metra vo svojej bezprostrednej blízkosti zobrazený najskôr Hlavné správy.