Washington 28. februára 2019 (HSP/Sputnik/Foto:pixabay)
 
Objem pôžičiek amerických mileniálov (generácia Y) dosiahol maximálny rozmer za posledných 10 rokov, uvádza Bloomberg s odkazom na newyorskú komisiu pre spotrebné úvery Federálneho rezervného systému USA

Ilustračné foto

Dlh Američanov vo veku 19-29 rokov prevýšil jeden trilión dolárov, čo je najvyššia hodnota od roku 2007. Najvyššia časť dlhu tvoria úvery na štúdium, za nimi nasledujú hypotéky. Od roku 2009 sa hypotekárny dlh zvýšil o 3,2 percenta a zadlženosť v oblasti študentských pôžičiek stúpla o 102 percent.
Celkový spotrebiteľský dlh v USA dosiahol rekordných 13,5 bilióna dolárov. Odborníci uvádzajú, že vysoká hladina dlhu donútila mladých ľudí znížiť svoje výdavky, čo sa negatívne odráža na ekonomickom rozvoji krajiny. V dôsledku toho sa objavili na politickej scéne iniciatívy zamerané na zvyšovanie výdavkov mileniálov, napríklad pomocou odpisu študentských dlhov.
Prieskum realizovaný Národnou asociáciou ekonomiky biznisu (National Association for Business Economics) ukázal, že viac ako tri štvrtiny ekonómov predpovedajú, že USA sa dostanú do recesie do konca roka 2021, pričom 10 percent z nich ju očakáva v tomto roku. Podľa názoru ekonómov následkom politiky prezidenta USA Donalda Trumpa sa začne HDP krajiny znižovať.
 
Príspevok Rekordné dlhy amerických mileniálov zabrzdili ekonomiku krajiny zobrazený najskôr Hlavné správy.