Považská Bystrica 9. marca 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

Zachovanie jednej z najvýznamnejších kultúrnych pamiatok Horného Považia – Považského hradu pre budúce generácie je hlavným zámerom projektu Obnova Považského hradu. Projekt a jeho jednotlivé etapy predstavili v utorok (7. 3.) na odbornej konferencii Obnova Považského hradu – teória a prax

Ilustračné foto

Projekt obnovy Považského hradu je financovaný z grantov z Islandu, Lichtenštajnska a Nórska. Súčasťou finančných zdrojov je i Finančný mechanizmus Európskeho hospodárskeho priestoru a prostriedky zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky. Celkové oprávnené výdavky projektu sú vo výške 537.864 eur, z čoho výška grantu predstavuje 457.184 eur a spolufinancovanie z vlastných zdrojov 80.680 eur.

„Partnermi projektu obnovy národnej kultúrnej pamiatky je Združenie hradu Bystrica a jeden zo zakladajúcich členov krajskej organizácie cestovného ruchu (KOCR) Trenčín región – oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) Horné Považie. Som veľmi rád, že sa naša členská organizácia takto aktívne zapája do záchrany a rekonštrukcie jednej z najväčších atraktivít Horného Považia,“ povedal predseda KOCR Trenčín región Juraj Gerlici.

Počas konferencie odprezentovali jednotlivé etapy stavebných a rekonštrukčných prác na Považskom hrade, ktoré sa v rámci obnovy budú realizovať. „Vykoná sa sanácia juhovýchodnej časti hradného brala, úprava terénu, domurovanie pozostatkov časti paláca, nazývanej aj kaplnka a osadenie prvkov informačného systému,“ uviedol architekt spoločnosti AŽ Projekt Vojtech Krumpolec.

Plánovaná rekonštrukcia hradu prinesie väčší komfort návštevníkom. „Návštevníci sa môžu tešiť na nový náučný chodník s informačnými tabuľkami a modelom hradu. Chodník turistov dovedie do najvýchodnejšej časti hradu, kde po preskúmaní terénu osadíme lávku a ďalekohľad. Pribudnú tiež odpočívadlá a stojan na bicykle,“ doplnila Marika Zábojníková z odboru výstavby a rozvoja mesta Považská Bystrica. O postupnú obnovu a konzerváciu hradného komplexu sa od roku 2008 stará občianske Združenie hradu Bystrica.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.