Moskva 14. apríla 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Rahmat Gul)

Diplomati 11 regionálnych mocností vyjadrili dnes počas rokovaní v Moskve “znepokojenie z nárastu teroristických aktivít” v Afganistane a podporili snahy o politické riešenie tamojšieho konfliktu

Na Ruskom organizovaných rozhovoroch sa zúčastnili diplomati piatich postsovietskych stredoázijských republík, z Afganistanu, Indie, Iránu, Číny a Pakistanu. Pozvané boli aj Spojené štáty, ktoré však napokon do Moskvy svojho zástupcu nevyslali, informovala agentúra DPA.

Ilustračné foto

Cieľom moskovských rokovaní bolo skúmanie možností spolupráce regionálnych mocností pri riešení afganského konfliktu. Účastníci vyjadrili znepokojenie nad eskaláciou násilností v Afganistane, ktoré ďalej zhoršujú situáciu tamojšieho obyvateľstva.

“Bolo zdôraznené, že krízu v Afganistane nemožno riešiť vojenskými prostriedkami, ale jedine dosiahnutím celonárodnej dohody,” uvádza sa vo vyhlásení ruského ministerstva zahraničných vecí. Diplomati tiež zdôraznili nutnosť pokračovania prísunu humanitárnej pomoci pre obyvateľov Afganistanu.

Rusko zorganizovalo podobnú schôdzku o Afganistane už aj vo februári, vtedy však na ňu neboli pozvané Spojené štáty.

Americké letectvo vo štvrtok zhodilo obrovskú bombu na tunelový komplex islamistov v afganskej provincii Nangarhár. Zahynulo pritom najmenej 36 militantov z extrémistickej organizácie Islamský štát (IS). Podľa afganského ministerstva obrany si výbuch takmer desať ton vážiacej bomby ty

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.