Bratislava 14. septembra 2018 (HSP/Foto: TASR-Pavol Zachar, Jakub Kotian)
 
Redaktorka denníka Sme Nina Sobotovičová na sociálnej sieti informuje o zmiznutí originálu bakalárskej práce, v ktorej sa nachádzali podpisy Pavla Ruska a Mariána Kočnera. Uvádza, že o podpisy sa zaujímajú právnici Markízy. Aktuálne totiž prebieha súdny spor ohľadom Kočnerových zmeniek, ktoré vyvolávajú viacero otázok

Na kombosnímke Pavol Rusko a Marán Kočner

V bakalárskej práci riešila redaktorka kauzu Gamatex, ku ktorej došlo v roku 1998. Kočnerova firma sa vďaka pohľadávke stala na istý čas majiteľom Markízy. „To bolo vtedy, keď sa Kočner dostal za symbolickú korunku k osemdesiatmiliónovej pohľadávke, vďaka ktorej sa jeho firma Gamatex stala na istý čas majiteľom Markízy,“ píše Sobotovičová.
„Urobila som (okrem iného) rozhovory s Kočnerom a Ruskom, keďže boli hlavnými aktérmi rošamba a ja som si naozaj chcela utvoriť čo najplastickejší obraz, takže ma zaujímalo, čo mi k tomu povedia. Rozhovor s Kočnerom napokon zabral asi 10 strán, ten s Ruskom tuším 17. Na katedre (od docentky Hlavčákovej) som sa potom dozvedela, že ak chcem, aby boli rozhovory ako zdroje nepriestrelné, musím dať každú jednu stranu podpísať respondentovi. Nepotešilo ma to. V praxi to totiž znamenalo ďalšie stretnutie s oboma pánmi. Nič to, stretli sme sa, obaja si rozhovory znova prečítali a na každej strane ich podpísali,“ vysvetľuje.
„V tomto statuse odignorujem 30 dní trvajúce trápenie s Pavlom Ruskom, ktorý – keď si uvedomil, čo všetko mi na záznam narozprával – odmietal rozhovor autorizovať, neustále menil svoje výpovede a mne sa blížil deadline na odovzdanie práce do systému,“ dodáva.
Následne Sobotovičová odovzdala dva exempláre záverečnej práce. Originál mal ísť do knižnice a verzia so skenmi mala zostať na katedre.
Aktuálne, kolega Adam Valček, ktorý podal na Kočnera trestné oznámene za vyhrážanie (viac v článku) Sobotovičovej oznámil, že pre právnikov Markízy je jej bakalárka zaujímavá, lebo sú tam originály Ruskových podpisov, ktoré chceli dať skúmať súdnemu znalcovi. „Nie kvôli relevancii v procese, chceli ich dať skúmať ako čosi marketingovo zaujímavé pre médiá. Zavolala som preto do knižnice, že či sa práca v takýchto prípadoch dá poskytnúť aj inak, ako len prezenčne a dozvedela som sa, že oni originál mojej práce nemajú. Dostali iba verziu so skenmi,“ dodáva.
Originál bakalárskej práce aktuálne chýba. „Naposledy tú prácu zrejme mala docentka Hlavčáková. Keď Ruska začala riešiť NAKA pre podozrenie z objednávky Volzovej vraždy, docentka si ma zastavila, že si moju prácu čítala (tp z knižnice nemohla, je k dispo len prezenčne),“ píše Sobotovičová.
„V podstate mi vytkla, že nemám na každej strane explicitný súhlas s použitím v bakalárskej práci (mám ho v maile) a povedala mi, že v téme nemám pokračovať na diplomovku. Citujem ‘Naša katedra má aj iných absolventov ako Ruska a Kočnera, chcem, aby ste na to dobudúcna mysleli.’ Ešte dodala, že zo svojich rozhovorov z bakalárskej práce by som už aj tak čerpať nemohla, pretože už raz boli použité, pri diplomovke by som tak vykrádala samu seba – autoplagiátorstvo,“ dodala. V knižnici však informáciu dementovali a uviedli, že autorka môže citovať aj samú seba.
„Docentke som ohľadom tej práce pred troma týždňami volala, slušne a pokorne sa predstavila, všetko podľa zásad žurnalistickej etiky. Odpoveď: ‘Nevolajte mi, som v zahraničí.’ Napísala som jej vysvetľujúcu sms a zavolala opäť po dvoch týždňoch. Neodpísala, nezdvihla, zrejme si už moje číslo uložila,“ vysvetlila ďalej redaktorka.
Redaktori Sme Sobotovičová a Valček sa však zhodli v tom, že z Ruskových podpisov na bakalárskej práci vyplýva, že Ruskov podpis sa za 20 rokov zmenil a zmenky boli podpísané tým súčasným, ktorý má aj redaktorka v bakalárke. Vizuálne sa podľa jej slov zhodujú.
Kdežto jeho podpisy z čias šéfovania Markíze sú celkom iné aj oproti mojej práci aj v porovnaní so zmenkami,“ dodáva na záver.
Následne Sobotovičová v komentároch ešte upresnila: „Dnes sa ku mne dostalo celkovo 5 verzií o tom, kde sa má nachádzať originál mojej bakalárky, stále som sa k nemu nedostala. Dekan fakulty ma ale uistil, že je na bezpečnom mieste, aby sa nedostal do nepovolaných rúk,“ uviedla
„Celé to nabralo veľmi čudesný smer. Mne bolo 3 týždne prezentované, že právnici Markízy majú o získanie originálnych podpisov záujem, teraz som sa dozvedela, že to tak vraj nebolo. Teraz už naozaj ničomu rozumiem. Ale rozumiem každému, kto si po dnešku bude myslieť, že toto bol hlúpy pokus upútať pozornosť. Sama by som to tak vnímala, ak by som bola v roli pozorovateľa,“ dodala.
 
Prvá (porovnávacia) foto: TASR
Druhá: printscreen z pdf verzie bakalárskej práce

 
 
Príspevok Redaktorka SME hľadá originál svojej bakalárskej práce, ktorá záhadne zmizla. Sú v nej podpisy Ruska a Kočnera zobrazený najskôr Hlavné správy.