Bratislava 4. apríla 2018 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)
 
Redaktori, editori i online editori adresovali riaditeľovi RTVS Jaroslavovi Rezníkovi a Rade RTVS otvorený list, v ktorom kritizujú kroky vedenia. RTVS aktuálne dlhodobo (ešte od doby predchádzajúceho vedenia Václava Miku) čelí kritike, že neprináša vyvážené spravodajstvo nielen pri udalostiach a politike na Slovensku ale aj pri zahraničnom spravodajstve

Ilustračné foto

“Vážení poslucháči, vážení diváci,
náš priamy nadriadený o nás minulý týždeň verejne vyhlásil, že „v skutočnosti nám niektorým nejde o čestnú a profesionálnu novinárčinu, ale o priame zasahovanie do politiky“ (informovali sme TU, pozn. red.). Je to lož. Zároveň, po viacerých pokusoch riešiť situáciu v spravodajstve RTVS interne, je to prekročenie hranice, keď sa musíme ohradiť aj verejne.
Atmosféra v spravodajstve RTVS je už niekoľko mesiacov napätá. Bojujeme s nedôverou voči našim nadriadeným, voči ich úmyslom a schopnostiam. Väčšinou ide o ľudí, ktorí prekročili nepísané novinárske pravidlo a prišli z tlačových oddelení. Doteraz však nezaviedli mechanizmus, ktorý by vylúčil možný vplyv ich konfliktu záujmov na obsah spravodajstva.
Zatiaľ pracujeme slobodne, ale v nepriateľskej atmosfére. Sme svedkami eliminácie, degradovania a preraďovania profesionálov, ktorí vyjadrujú voči manažmentu svoj kritický názor. Očakávali sme, že práve nový šéfredaktor pomôže túto situáciu upokojiť. Rýchlo sa však ukázalo, že trend je opačný.
Neveríme, že naši nadriadení sú schopní ochrániť redakciu pred silnými tlakmi z vonkajšieho prostredia. Denne absolvujeme debaty o vyváženom spravodajstve, pretože ide o náš spoločný cieľ. Odmietame však tlak manažmentu, aby naše reportáže a diskusie umelo vyvažovali osoby, ktoré koketujú s dezinformačnými médiami, absentuje u nich expertíza na danú oblasť, prípadne sa netaja politickými ambíciami.
Vážení koncesionári, za posledné roky sme tvrdo pracovali na tom, aby sa Vaša dôvera v spravodajstvo RTVS posilnila. Oficiálne prieskumy ukazujú, že sa nám to do veľkej miery darí. Radi by sme túto dôveru posilňovali. Aktuálny manažment však doteraz nepredstavil hmatateľnú víziu, ktorá by prácne vybudovanú kvalitu spravodajstva zachovala a ďalej posúvala. Namiesto dobiehania trendov sa vraciame v čase.
Ak sa situácia rapídne nezlepší, spravodajstvo RTVS môže byť, opäť raz, ľahko ovplyvniteľné a nadobudnutú dôveru môže stratiť. Oslabená redakcia externé tlaky neustojí, preto môže byť verejnoprávnosť ohrozená. Vážení poslucháči a diváci, je pre nás dôležité, aby ste boli o situácii v spravodajstve RTVS informovaní, pretože RTVS patrí Vám všetkým.
Na vedomie generálnemu riaditeľovi RTVS Jaroslavovi Rezníkovi a Rade RTVS,” uvádza sa v liste.
 
Signatári
Pod iniciatívu sa podpísalo niekoľko desiatok pracovníkov RTVS Pavol Achs, Kristína Antalová, Nikola Bajánová, Ján Balaščák, Matúš Baňovič, Simona Blehová, Emília Boková, Oliver Boskovič, Kristián Čekovský, Bohdana Čičmancová, Matúš Dávid, Peter Farkaš, Iveta Gombošová, Soňa Gyarfašová, Daniela Hajčáková, Juraj Hajko, Peter Hanák, Jakub Izrael, Matúš Jaco, Katarína Jánošíková, Kristína Juríčková, Gabriela Kajtárová, Pavol Kalinský, Martin Kalužák, Michal Katuška, Igor Kmiť, Zuzana Kovačič Hanzelová, Katarína Kozinková, Jozef Kubánek, Karolína Kučerová, Denisa Krajčírová, Ivana Lovingerová, Veronika Maďarová, Peter Majer, Silvia Majerová, Jana Masárová, Jozef Matej, Daniela Matejovičová, Jana Maťková, Alexandra Minich, Filip Minich, Tomáš Mrva, Lucia Osvaldová, Michal Petruška, Igor Rabatin, Zoltán Rácz, Nikoleta Račková, Ivana Ratkovská, Alžbeta Saloňová, Marek Segíň, Elena Senková, Martin Strižinec, Baraba Školoutová, Alena Taranová, Monika Tuková, Peter Valovič, Katarína Vítková, Soňa Weissová, Oľga Baková (vo výpovedi).
K situácii v RTVS sa dnes vyjadril aj analytik Eduard Chmelár, ktorý na rozdiel od redaktorov spravodajstva vidí v krokoch nového vedenia mnohé pozitívne črty (viac v článku).
 
Príspevok Redaktori i editori RTVS v otvorenom liste vedeniu: RTVS môže nadobudnutú dôveru stratiť zobrazený najskôr Hlavné správy.