Bratislava 5. januára 2017 (HSP/Foto:Screenshot:FB-Správy RTVS)

Televízia RTVS odvysielala dňa 3. januára reportáž o vlakových hliadkach, ktoré vykonávajú členovia strany ĽSNS. Spôsob spracovania reportáže s názvom Zelené hliadky vo vlakoch zákon ignorujú sa nepozdáva zástupcovi šéfredaktorky SME Tomášovi Prokopčákovi. Ten na sociálnej sieti otvorene kritizoval postup RTVS.

Televízia RTVS odvysielala dňa 3. januára reportáž o vlakových hliadkach, ktoré vykonávajú členovia strany ĽS NSTelevízia RTVS odvysielala dňa 3. januára reportáž o vlakových hliadkach, ktoré vykonávajú členovia strany ĽS NS

Hliadky vo vlakoch, ktoré vykonáva Kotlebová strana ĽS NS, mali byť odo dňa 1. januára minulosťou. Stať sa tak malo po iniciatíve ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej, ktorá chcela prostredníctvom novely zákona zakázať tieto hliadky. ĽSNS však hliadkuje naďalej.

V reportáži sa ocitol priamo poslanec za ĽSNS Milan Mazurek, ktorý vlakové hliadky obhajoval. Ďalej bola niekoľkým cestujúcim položená otázka, ako vnímajú tieto hliadky.

„Pani Žitňanská neurobila zákon, ktorý by zakazoval akémukoľvek občanovi voziť sa. My si užívame cestu a výhľad na Tatry,“ povedal Mazurek pre RTVS počas hliadky.

Na otázku, čo by robil ak by nastal nejaký problém odpovedal, že by iba využil svoje ústavné právo.

Ľudia v reportáži sa pre RTVS vyjadrili k hliadkam všetci pozitívne. A práve pozitívne reakcie ľudí a Mazurekové slová o hliadkach sa zdajú byť problémom pre Prokopčáka. Ten na svojom facebookovom profile poriadne naložil RTVS za uverejnenie tejto relácie.

„Kamaráti z RTVS, to akože vážne? Natočiť reportáž o fašistických hliadkach vo vlakoch, nechať rozprávať Mazureka a len ľudí, ktorí to akože chvália, strih do osady, kde zase majú strach, a potom nechať čosi žvatlať železničiarov o akomsi “nemôžem/nechcem”?“ napísal Prokopčák.

Podľa jeho slov táto reportáž priamo pomáha propagovať hliadky ĽSNS.

„Akože ja som veľký fanúšik konceptu médií verejnej služby, ale snáď všetci chápeme rozdiel medzi “nadprácou”, “vyváženosťou” a “spoločenskou zodpovednosťou”. A že asi nebudem robiť presne to, čo fašisti chcú,“ dodal.

RTVS sa teda dostala pod paľbu svojho kolegu, ktorý má jasné predstavy o tom, ako by takáto reportáž mala vyzerať a ktorý v sebe nezaprel myslenie cenzora. Novinár tak ukázal spôsob svojho uvažovania. Nie v prinášaní infromácií, v informovaní verejnosti vidí svoje poslanie, ale vo formovaní verejnej mienky podľa svojich predstáv. Tento prístup, keď novinár predkladá ľuďom nie informácie ale svoje predstavy práve vedie k strate dôvery občanov k hlavnému mediálnemu prúdu (takzvaný mainstream).

Juraj Paška