Londýn/Bratislava 16. januára 2019 (HSP/Foto:TASR/AP-Alastair Grant)
 
Poslanci Dolnej snemovne britského parlamentu neschválili v utorok predbežnú dohodu o vystúpení Británie z Európskej únie. Podľa viacerých politikov a komentátorov ide o zlú správu pre obe strany Lamanšského prielivu.

Na snímke britská premiérka Theresa Mayová

“Snemovňa prehovorila a vláda bude počúvať. Je jasné, že Snemovňa túto dohodu nepodporuje, avšak jej hlasovanie nevypovedá nič o tom, čo podporuje. Nič o tom, alebo či vôbec má v úmysle naplniť rozhodnutie, ktoré v súvislosti s odchodom z EÚ urobili v referende britskí voliči,” povedala bezprostredne po hlasovaní britská premiérka. “Počúvajte britský národ, ktorý si želá, aby sa táto záležitosť vyriešila,” dodala Mayová podľa agentúry TASR.
K hlasovaniu britského parlamentu sa po jeho skončení vyjadril na Twitteri aj predseda Európskej rady Donald Tusk, ktorý naznačil, že vzhľadom na výsledok hlasovania je možné, že Británia Úniu vôbec neopustí.
Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker prijal hlasovanie britského parlamentu s poľutovaním a konštatoval, že riziko tvrdého brexitu sa zvýšilo. “Vyzývam Britániu, aby čo najrýchlejšie objasnila svoje zámery. Čas už skoro vypršal,” napísal Juncker na Twitteri.
 
Kukana už teraz neprekvapí tvrdý brexit
“Nečakal som, že hlasovanie o brexite v britskom parlamente dopadne až takou veľkou porážkou a odmietnutím dohody. Britskí poslanci odmietli dohodu, ktorej dala aj Únia, aj premiérka Mayová, “zelenú”, v pomere 432 – 202,” komentoval na sociálnej sieti poslanec Európskeho parlamentu a bývalý minister zahraničných vecí Dzurindovej vlády Eduard Kukan.
Podľa jeho názoru to znamená, že Spojené kráľovstvo teraz môže čakať aj “tvrdý” brexit. “To nie je pre žiadnu zo strán dobrá správa. V EÚ, ale aj na Slovensku sa preto musíme dôsledne pripraviť na túto alternatívu a na následky dnešného historického hlasovania. Do brexitu ostáva 73 dní,” dodáva na margo utorkového hlasovania Kukan
 

Podľa Babiša sa takýto výsledok dal čakať, ale aj tak ho to mrzí
“Výsledok hlasovania sa dal čakať, ale aj tak ma to mrzí,”vyjadril sa Andrej Babiš na svojom Twitterovom účte.
Podľa neho bolo utorkové hlasovanie najhoršou prehrou v histórií britského parlamentu a dúfa, že sa poslanci vschopia a podporia premiérku. “Dúfam, že britskí politici budú zodpovední a nakoniec to dopadne dobre, že bude nejaká jasná dohoda. Divoký brexit by znamenal chaos, “a pripomenul, že český kabinet poslal pred týždňom do parlamentu zákon upravujúci vzťahy medzi ČR a Spojeným kráľovstvom pre prípad, že by Británia vystúpila z EÚ bez dohody, informoval portál idnes.
 

 
 
Príspevok Reakcie na brexit: Kukan nečakal tak výrazné “nie” dohode s EÚ zobrazený najskôr Hlavné správy.