Bratislava 3. augusta 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)
 
To, ako predstavitelia vládnej koalície vyriešia kauzu únosu vietnamského občana, ukáže ich schopnosť vládnuť. Zhodujú sa na tom prezidentskí kandidáti Zuzana Čaputová (Progresívne Slovensko) a František Mikloško (nezávislý). Čaputová pridáva požiadavku, aby bolo ministerstvo vnútra odobraté strane Smer-SD. Je to podľa nej jediná cesta, ako obnoviť dôveru v nezávislé vyšetrovanie bez politických zásahov.

Na snímke František Mikloško

“Zodpovednosť za celé vyšetrenie nesie policajný prezident Milan Lučanský, ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD) a predseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD). Od toho, ako budú v najbližších dňoch postupovať, závisí ich politická zodpovednosť a schopnosť vykonávať vysoké štátne funkcie,” myslí si Mikloško, ktorý žiada dôkladné vyšetrenie celého prípadu a úlohy vtedajšej vlády v únose.
Čaputová pripomína medzinárodný rozmer kauzy. “To, ako sme sa zachovali k najbližšiemu spojencovi, je hrubým porušením dôvery, na ktorej je postavená spolupráca v EÚ,” hovorí kandidátka. Na konanie vyzýva predsedu vlády a ministra zahraničných vecí, ktorí by mali podať nemeckej vláde dôveryhodné vysvetlenie a verejný záväzok, že kauza bude vyšetrená. “Ak vládna koalícia v tejto svojej historickej chvíli zlyhá, nemá ďalej morálne právo vládnuť,” myslí si Čaputová. Zároveň ponúka bezplatnú právnu pomoc policajtom a prokurátorom, ktorí podali novinárom svoje svedectvo o únose.
 
Príspevok Reakcia na únos ukáže schopnosť koalície vládnuť, zhodujú sa Čaputová a Mikloško zobrazený najskôr Hlavné správy.