Bratislava 28. októbra 2018 (TASR/HSP/Foto:facebook)
 
Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR chce lepšie chrániť občanov pred špekulatívnymi prevodmi majetku, a to cez úpravu inštitútu odporovateľnosti. Takisto by mala byť v sporoch lepšie chránená poškodená strana. Zmeny by mala priniesť pripravovaná novela Občianskeho zákonníka

Ilustračné foto

Častým problémom občanov, ako aj podnikateľov, je podľa ministerstva nevymáhateľnosť práva. “Aj keď prebehlo úspešné súdne konanie a strane je priznaná pohľadávka, často je problém ju vymôcť. Dlžník sa špekulatívnymi prevodmi majetku zbavuje svojich povinností a formálne sa stáva nemajetným. Exekúcie tak idú často do stratena. Novelou sa posilní inštitút odporovateľnosti, ktorý má zabrániť takýmto špekulatívnym prevodom,” uvádza ministerstvo.
Novelou by mohli byť tiež lepšie chránení poškodení a zároveň lepšie informovaní o svojich právach. “Aktuálna právna úprava nedostatočne chráni poškodenú stranu a je zložité zistiť, aké práva má poškodený, a vôbec sa nerieši otázka emocionálnej ujmy. Ak napríklad podnikateľ dodá stavbu s nedostatkami, musí objednávateľ listovať medzi mnohými ustanoveniami dvoch kódexov, kým zistí, aké práva voči podnikateľovi má,” vysvetľuje ministerstvo. Dodáva, že novelou budú poškodení lepšie chránení a takisto sa dotkne aj úpravy odškodňovania smrteľných následkov.
Pripravovanú novelu Občianskeho zákonníka predstavil minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) 12. októbra. Právne predpisy týkajúce sa súkromných osôb, ktoré doteraz figurovali aj v iných zákonníkoch, by v ňom mali byť upravené a zjednotené. Rezort avizuje, že Občiansky zákonník prejde najväčšou zmenou od jeho vydania. Materiál by mohol byť pripravený na rokovanie vlády v júni budúceho roka a následne ho chcú postúpiť do prvého čítania do parlamentu v septembri budúceho roka.
 
Príspevok Reakcia na Kiskov prípad? Rezort spravodlivosti chce lepšiu ochranu ľudí pred špekulatívnymi prevodmi majetku zobrazený najskôr Hlavné správy.