Moskva 10. decembra 2016 (HSP/Foto:TASR/AP-Ivan Sekretarev)

Na Ministerstve obrany Ruska vyvolal rozhorčenie komentár tlačovej služby Medzinárodného Červeného kríža na margo smrti ruských lekárov v sýrskom Aleppe. Nespokojná reakcia nasledovala fakticky okamžite.

Na snímke Igor KonašenkovNa snímke Igor Konašenkov

„Očakávali sme minimálne úctu Medzinárodného hnutia Červeného kríža k činnosti našich lekárov v Aleppe a odsúdenie konania bojovníkov takzvanej „opozície“. Ale dočkali sme sa cynických komentárov, nedôstojných Medzinárodného výboru Červeného kríža, ktoré nesvedčia o objektívnosti prístupu, ale naopak o ľahostajnosti k spáchanej vražde ruských lekárov v Aleppe,“ – vyhlásil oficiálny predstaviteľ Ministerstva obrany Ruskej federácie generálmajor Igor Konašenkov.

Vo vojenskom rezorte konštatujú, že ako odpoveď na žiadosť jednej z ruských informačných agentúr, aby okomentovali smrť ruských lekárov v Aleppe, v Medzinárodnom výbore Červeného kríža odpovedali, že „pokračujúce útoky na zdravotnícku a civilnú infraštruktúru v Aleppe svedčia o tom, že ani jedna strana konfliktu nie je vstave plniť svoje povinnosti, čiže vážiť si a ochraňovať zdravotných pracovníkov, pacientov a nemocnice.“

Generálmajor Igor Konašenkov zdôraznil, že v Medzinárodnom výbore Červeného kríža, ktorého prezident doslova pred týždňom navštívil Ministerstvo obrany Ruskej federácie, sú veľmi dobre informovaní o tom, akú pomoc Rusko poskytuje civilným obyvateľom Aleppa, vrátane zdravotnej pomoci.

„Preto nejde o porušenie ’medzinárodného humanitárneho práva’ stranami konfliktu, ako sa hovorí v správe Medzinárodného výboru Červeného kríža. Bojovníci sa dopustili vopred pripravenej chladnokrvnej vraždy,“ – povedal generálmajor Igor Konašenkov.

Podľa neho, len vďaka šťastnej náhode vo chvíli útoku v oddelení príjmu ruskej poľnej nemocnice neboli desiatky sýrskych detí s matkami z východných oblastí Aleppa, ktoré sú oslobodené od bojovníkov. „Kvôli tomu, že meškali autobusy, títo neprišli a tak na oddelení príjmu ruskej poľnej nemocnice nedošlo k hromadnej smrti,“ – oznámil predstaviteľ Ministerstva obrany Ruskej federácie.

V pondelok po priamom zásahu míny, ktorú zhodili bojovníci, na oddelení príjmu ruskej poľnej nemocnice pôsobiacej v Aleppe zahynula ruská vojenská lekárka. Ďalší dvaja zdravotnícki pracovníci boli zranení, z nich jedna zdravotníčka zraneniu podľahla. Zranenie utrpeli aj miestni obyvatelia, ktorí sem prišli vyhľadať zdravotnú pomoc.