Berlín 21. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)

Športový svet ostro odsúdil pondelkový šokujúci útok na vianočný trh v centre Berlína

Pri pravdepodobnom teroristickom útoku, pri ktorom do davu na námestí Breitscheidplatz vrazil neosvetlený kamión, zahynulo najmenej 12 ľudí a desiatky utrpeli zranenia.

Na snímke futbalista Ondrej Duda Na snímke futbalista Ondrej Duda

“Sme otrasení a smutní. Naše myšlienky smerujú k obetiam, pozostalým a zraneným,” uviedol na twitteri Nemecký olympijský športový zväz (DOSB). K útoku sa na sociálnej sieti vyjadril aj nemecký bývalý pilot F1 Nico Rosberg. “Myslíme na rodiny a priateľov obetí,” napísal úradujúci majster sveta.

Útok vo štvrti Charlottenburg vyvolal aj ostré odsúdenie zo strany organizátorov berlínskeho maratónu. “Sme hlboko zarmútení strašnou udalosťou na vianočnom trhu v Berlíne. Naše myšlienky a modlitby smerujú k rodinám obetí. Dúfame v skoré uzdravenie zranených,” uviedli na facebooku. “Myslíme na obete, ich rodiny a všetkých, ktorých zasiahol tento tragický čin,” zareagoval na twitteri nemecký futbalový reprezentačný tím.

“Sme smutní a šokovaní. Naše myšlienky sú s obeťami a pozostalými,” uviedol Michael Preetz, športový riaditeľ bundesligového klubu Hertha Berlín, v ktorom pôsobí aj dvojica slovenských futbalových reprezentantov Peter Pekarík a Ondrej Duda. “Je hrozné, koľko ľudí zahynulo pri tomto násilnom čine. Oplakávame obete,” dodal prezident druholigového Unionu Berlín Dirk Zingler.

Na sociálnej sieti zareagoval aj Duda. “Som v poriadku, našťastie sa mi nič nestalo. A súcitím s tými, čo ich to postihlo,” napísal na facebooku.

Na pamiatku obetí sa pred víkendovými stretnutiami I. bundesligy uskutoční minúta ticha, hráči ponesú čierne pásky. “Chceme ukázať solidaritu s tými, ktorých to priamo zasiahlo, ako aj s obyvateľmi nášho hlavného mesta. Súcit profesionálneho futbalu patrí pozostalým i zraneným, ktorým želáme skoré uzdravenie,” citovala agentúra DPA prezidenta riadiacej organizácie DFL Reinharda Rauballa.